Yemen’de sığınmacıları taşıyan tekneye saldırı: en az 31 ölü

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Göç Örgütü, Yemen’in Kızıldeniz kıyısında Somalili sığınmacıları taşıyan tekneye yapılan saldırıda en az 31 kişinin öldüğünü, hayatta kalan en az 80 kişinin de hastanelere sevk edildiğini açıkladı.
Yemen’de hükümetle savaşan Şii Husi hareketine bağlı Saba haber ajansı daha önce Kızıldeniz’i Aden Körfezi’ne bağlayan Bab’ül Mendep boğazında Somalili sığınmacıları taşıyan tekneye hava saldırısı yapıldığını ve onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını duyurmuştu. Yaralıların ve ölenlerin naaşlarının getirildiği el Hudeyde liman kenti Husilerin kontrolünde bulunuyor. Saldırının bir Apache helikopteri ile yapıldığı belirtilmişti. Uluslararası Göç Örgütü Sözcüsü Joel Millman, bu iddiayı doğrulayamadıklarını sadece ölü ve yaralıları doğruladıklarını aktardı. Ölenler arasında kadın ve çocukların da olduğu belirtiliyor.
Husiler 2 yıldır Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur el Hadi ve onu destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonla savaşıyor. Saba haber ajansı saldırıdan koalisyonu sorumlu tutuyor ancak saldırının kim tarafından yapıldığı şu anda netlik kazanmış değil.
Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201703171027685329-yemende-somalili-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook