ABD uçakları yatsı namazı vaktinde camiyi bombaladı, en az 58 kişiyi öldürdü

Suriye’nin Halep kentinin batısındaki Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde bir camiye yatsı namazı vakti düzenlenen hava saldırısı sonucu en az 58 kişi öldü. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda 100’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu. Saldırı sırasında camide 300’e yakın kişi bulunduğu belirtiliyor.
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM, Cina köyüne saldırı düzenlediklerini kabul etse de vurdukları hedefin cami değil; El Kaide yöneticilerinin toplanma yeri olduğunu iddia etti. ABD Savunma Bakanlığı ve CENTCOM söz konusu olayı incelediklerini ve detayları paylaşacaklarını kaydetti. Ancak Cina köyü ve yakınlarında camiye yönelik saldırıdan başka bir saldırının gerçekleşmemiş olması, katliamın ABD uçaklarınca gerçekleştirildiğini gösteriyor.
ABD’nin Suriye’de “El Kaidecilerin toplanma alanı” olduğu iddiasıyla namaz vaktinde vurduğu camide, radikal görüşlere mesafesiyle bilinen Tebliğ Cemaati mensuplarının bulunduğu ortaya çıktı. Halep ilinin batısındaki Etarib ilçesinin Cine köyüne ulaşan AA muhabirinin bildirdiğine göre, ABD savaş uçaklarının dün akşam hedef aldığı camide ağırlıklı olarak Tebliğ Cemaati adlı oluşumun mensupları bulunuyordu. Mensuplarının büyük bölümü Halep’in batı kırsalında yaşayan Tebliğ Cemaati, her hafta perşembeyi cumaya bağlayan gece, yatsı namazının ardından bölgedeki bir camide toplantı düzenliyor.
Tebliğ Cemaati mensupları, dün akşam da Cine köyündeki Hazreti Ömer Camisi’nde yerel halkla bir araya geldi. Daha önce köy halkına yapılan duyuruya göre, yatsı namazının ardından cemaatle sohbet yapılması planlandı. Ancak ABD ordusu, askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgede, cemaatin en yoğun şekilde bir arada olduğu namaz anında camiyi vurarak enkaza çevirdi. AA’ya saldırının hemen ardından bilgi veren sivil savunma yetkilileri, camide 200-300 kişi bulunduğunu, en az 58 sivilin hayatını kaybettiğini, cemaatin büyük bölümünün ise enkaz altında kaldığını bildirmişti.
Kaynak: http://aa.com.tr/tr/dunya/abdnin-cami-katliamindaki-el-kaide-iddiasi-asi…http://aljazeera.com.tr/haber/abd-ucaklari-cami-bombaladi

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook