Suriye’ye yardım konferansı BM’de hayal kırıklığına neden oldu

Brüksel’de düzenlenen Suriye konulu yardım konferansında BM’nin talep ettiği 9 milyar doların ancak yarısının karşılanması hayal kırıklığına yol açtı.
Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’nin (AB) Belçika’nın başkenti Brüksel’de 85 ülkenin temsilcilerinin ve onlarca sivil toplum örgütünün katılımıyla 24-25 Nisan’da “Suriye’nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi” konulu yardım programı düzenledi.
BM, Suriye’deki insani yardım çalışmaları için bu yıl 9 milyar dolara ihtiyacı olduğunu açıklamıştı.
Ancak ABD, Rusya, İran gibi Suriye iç savaşının baş aktörleri ve Çin’in konferansta herhangi bir taahhütte bulunmaması, BM ve uluslararası kamuoyunda eleştirilere neden oldu.
85 ülke içinden yalnızca 35 ülke yaklaşık 4,4 milyar dolar yardım taahhüdünde bulundu. Almanya, 1 milyar 24 bin dolar ile en büyük yardım sözü veren ülke oldu.
Almanya’yı 691 milyon dolar ile AB, 634 milyon dolarla İngiltere, 313 milyon dolarla Kanada, 287 milyon dolarla Norveç, 233 milyon dolarla Japonya, 129 milyon dolarla Fransa, 123 milyon dolarla Hollanda, 120 milyon dolarla Danimarka ve 100’er milyon dolarla da Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan izledi.
BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, BM Cenevre Ofisi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Brüksel’deki konferansta talep edilen rakamların çok altında taahhütte bulunulmasından duyduğu hayal kırıklığını, “Taahhütte bulunulan miktardan aşırı şekilde mutlu olduğumu söylemem mümkün değil. Keşke daha fazla para toplayabilseydik.” diyerek dile getirdi.
ABD’nin dün sona eren konferansta herhangi bir yardımda bulunmamasını bu ülkede devam eden bütçe görüşmelerine bağlayan Lowcock, isim vermeden Çin başta olmak üzere bazı küresel aktörleri eleştirdi. Lowcock, Rusya’nın ise Suriye’ye doğrudan yardım edeceğini aktardığını belirtti.
Türkiye ise en büyük donör ülke konumunda bulunuyor.
Kaynak: AA

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook