İngiliz Sivil Toplum Kuruluşu CAGE, ABD’nin işkencelerini raporladı

Sivil Toplum Kuruluşu CAGE, Ali el-Marri adlı Katar vatandaşının, 13 yıl süren tutukluğu sırasında ABD’de uğradığı işkenceyi belgeleyen bir rapor yayımladı.
Londra merkezli sivil toplum kuruluşu CAGE’in dün yayımladığı 51 sayfalık raporda el-Marri’nin, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından, 11 Eylül 2001 saldırılarının faillerinden biriyle ilişkili olma suçlamasıyla gözaltına alınmasının ardından başlayan 13 yıllık tutukluluk süresince maruz kaldığı işkencelere yer verildi.
Rapora göre El-Marri, yaklaşık 18 ay yüzlerce Müslüman şüpheliyle New York’taki bir tutukevinde yargılanmadan tutulduktan sonra, dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından resmi olarak ”düşman savaşçı” ilan edildi ve Güney Carolina’daki bir askeri hapishaneye nakledildi.
Askeri hapishanede 14 ay tutulan el-Marri’nin, burada FBI ve ABD Savunma Bakanlığı görevlilerinin sistematik işkencesine maruz kaldığı ileri sürüldü.
Rapora göre el-Marri, askeri üsteki tutukluluğu sırasında uzun süreli hücre cezası, fiziksel ve manevi şiddet, dini ve kültürel istismar ile aile üyelerine tehdidin de aralarında yer aldığı bir dizi işkenceye tabi tutuldu.
El-Marri’nin maruz kaldığı işkencelerin sonunda, 2009’da kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmek zorunda kaldığı belirtilen raporda, Katar vatandaşının gördüğü işkencelerin, 14 aylık bölümüne ilişkin belgelere yer verildi.
Mahkumiyetinden sonra 5 yıl hapis yatan el-Marri, 2014’de serbest bırakılmıştı.
Kaynak: TRT Haber

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook