Macaristan, Sırbistan sınırında mülteci karşıtı yeni bir duvar örüyor

Macaristan devlet televizyonu M1’de yer alan haberde, Sırbistan sınırında 10,3 kilometre uzunluğunda yeni bir duvarın örülmeye başlandığı bilgisi verildi. Isıya duyarlı ve gece kameralarının olduğu sınır duvarıyla Sırbistan’dan gelecek mültecilerin geçişinin engellenmek istendiği belirtildi.
Duvarın ilk aşamasının 10,3 kilometre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde olduğu belirtilen haberde, yeni duvarın 2015’te tamamlanan 175 kilometrelik bir önceki tel duvarı ‘güçlendirme’ amacıyla yapıldığı kaydedildi. M1 haberinde, yeni tel duvarla birlikte sınırlarda görev yapacak asker ve polis sayısının azaltılması da hedefleniyor.
Macaristan’da mülteci karşıtı politikalarıyla bilinen Başbakan Viktor Orban tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’yle imzalanan mülteci anlaşmasının başarısız olması ihtimaline karşı sınırlardaki önlemlere ağırlık verildiği savunuldu.
Geçtiğimiz yıl Türkiye’den Balkan ülkeleri üzerinden AB’ye giriş yapan mültecilerden 400 bin kadarı Macaristan’dan transit geçiş yapmıştı. Mülteci geçişlerini önlemek amacıyla Eylül 2015’te ilk olarak Sırbistan sınırına, daha sonra da Hırvatistan sınırına tel duvar örülmesine başlanmıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook