Bulgaristan’ın en büyük mülteci kampında 3 bin mülteci bulaşıcı cilt hastalıkları ile karşı karşıya

Bulgaristan’ın en büyük mülteci kampı olan Harmanlı’da, 3 bin mülteci sıtma, el ve ayakta yaralar olarak beliren ve leishmaniasis adı verilen bulaşıcı cilt hastalıkları salgını ile karşı karşıya.
Kampta özellikle sivri sineklerden bulaşan ve Afrika’ya has çok tehlikeli bir hastalık olan altı sıtma olayı kaydedildi. Son olarak geçen hafta 22 yaşında bir Afgan Filibe Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesine sıtma teşhisiyle tedaviye alındı.
Kamp yönetimi 3 bin kişinin devamlı sağlık kontrolden geçirilmesinin imkansız olduğunu söylüyor. Bu alarm verildikten sonra Devlet Mülteciler Ajansı başkanı kampa gitti. Yerli halk ise, bu hastalıkların onlara da bulaşacağı endişesiyle hafta sonu protestolar düzenledi ve sığınmacıların şehir dışına, Türk sınırına sürülmesini istedi. Mültecilerin devamlı market, çarşı yerli halkla iç içe olmasından kaygı duyduklarını söyledi.
Kampta sağlık hizmetleri eksikliği, kötü sıhhi şartlar, ayrıca mültecilerin hijyen alışkanlıkları eksikliği bulaşıcı cilt hastalıklarının yayılmasına neden oldu.
Mülteciler ise Bulgaristan’da şiddet ve baskı gördükleri için şikayet ediyor. Son beş ayda polis şiddeti uygulandığı söylenerek 30 ihbar alınmış, ancak bu vakaların 30 değil, 600 ayrı şiddet olayını kapsadığı belirtiliyor.
Polis şiddetinden, dayak, hırpalama, hakaret, hırsızlık, fiziksel şiddet gibi olaylar çoğalıyor. Polis görevlilerinin mültecilere karşı uyguladığı şiddet ihbarları her geçen gün artıyor. Mültecilerin polis tarafından çıplak bırakılması köpekle korkutulması gibi aşağılayıcı vakalar hergün yaşanan olaylar arasında yer alıyor..
Bulgar Helsinki Komitesi konu ile ilgili yetkililere uyarıda bulunarak savcılığa başvurdu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook