Macaristan AB’ye bütün sığınmacıları otomatik olarak tutuklamayı öneren bir teklif sunacak

Macar Hükümeti Sözcüsü Zoltan Kovacs, Macaristan’ın AB’ye Avrupa’nın sınırlarını koruması için gelen bütün sığınmacıları otomatik olarak tutuklamayı içeren bir önerge sunacağını açıkladı.
Kovacs, ABD’de Trump’ın seçilmesinin Avrupa’nın havasını değiştirmesine katkı sağlayacağını ve böylece Macar Başbakan Oran’ın göç konusundaki katı tutumunu haklı çıkaracağını iddia etti. Kovacs ayrıca Malta’daki son AB zirvesinin, AB’nin göç ile ilgili tutumu açısından bir dönüm noktasına işaret ettiğini de belirtti.
Londra’daki brifingte Kovacs, sığınmacıların başvuru süreçleri boyunca “sığınaklarda” tutulacağını, ancak sığınmacıların istedikleri an ülkelerine geri dönmek hususunda özgür olacaklarını belirtti. Bşavuru süreçlerinin aylar sürebileceği tahmininde bulunan Kovacs, bu süre boyunca sığınmacıların ülkede özgürce dolaşma hakkı kazanmayacaklarını söyledi.
Macaristan, mülteci krizi boyunca AB’nin göçmen politikalarına karşı olmasıyla öne çıkıyor. Sırbistan sınırına tel örgü duvarlar ören Macaristan’da, AB’nin mülteci kotası da geçersiz sayılan referandumla reddedilmişti.
Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2017/feb/07/hungary-submits-plans-auto…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook