İtalya 200 bin göçmene vize vererek AB’den intikam almak istiyor

İtalya’nın göçmenlerin kabulü konusunda kendisini yalnız bırakmakla suçladığı Avrupa Birliği’nden (AB) “intikam almak” için 200 bin göçmene oturma izni vererek onların diğer AB ülkelerine geçmelerini sağlamayı düşündüğü iddia edildi. İngiliz Times gazetesinin haberine göre İtalyan hükümetinden üst düzey isimler, Akdeniz yoluyla ülkeye gelen göçmenlerin diğer Avrupa ülkelerine dağıtılması için bu seçeneği değerlendiriyor.
İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro ve iktidardaki Demokratik Parti’den Senatör Luigi Manconi, göçmenlere geçici vizeler verilmesi konusunun görüşüldüğünü söyledi. Balkanlar’daki savaşların ardından göçmenlere geçici koruma verilmesi amacıyla Avrupa Konseyi tarafından çıkarılan bir yönergenin ya da İtalya’da son olarak 2011’de kullanılan bir ulusal yasa maddesinin devreye sokulabileceği belirtiliyor. Avrupa Konseyi yönergesine başvurmak için AB ülkelerinin onayı gerektiği için bu seçenek pek de olası görünmüyor. Ancak İtalya’nın 2011’de binlerce Tunusluya yaptığı gibi ulusal yasalarına dayanarak göçmenlere “insani vize” verebileceği ve bu sayede bu kişilerin diğer AB ülkelerine yasal yollarla geçiş yapabileceği belirtiliyor.
İtalya’ya bu yılın ilk 6 ayında deniz yoluyla gelen göçmen sayısı 85 bini geçti. Roma yönetimi Akdeniz’den kurtarılan tüm göçmenlerin İtalya kıyılarına getirilmesine karşı çıkıyor ve diğer AB ülkelerinin de bu göçmenleri kabul etmesini istiyor. Ancak İtalya’nın bu konudaki taleplerine diğer ülkelerden olumsuz yanıt gelmeye devam ediyor.
İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro, İtalyan Sky TG24 televizyonuna yaptığı açıklamada “Diğer AB ülkeleri, insanların hayatını kurtardığımız için bize kendimizi suçlu hissetiremez. Avrupa’ya bizi yalnız bırakmaması gerektiğini anlatmalıyız” dedi. Mario Giro, Times’ın haberindeki iddialarla ilgili olarak “Tüm seçenekler masada. Göçmenlere koruma sağlamak krizi çözmenin yollarından biri” diye konuştu.
Giro, İtalya’nın böyle bir girişimde bulunmasının, AB ülkeleri arasında serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması’nı tehlikeye atma ihtimaliyle ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Schengen’i iptal ettirebilecek tek taraflı adımlar atmak istemiyoruz ancak Avrupa hükümetlerini sorumluluklarıyla yüzleştirmeliyiz.”
Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40630264

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook