Tel Aviv’de konser verecek olan Radiohead kimin özgürlüğünü savunuyor?

Dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead, 19 Temmuz’da Tel Aviv’de konser verecek. Sanatçılar ve aktivistler Radiohead’i aldığı bu karardan ötürü eleştiri yağmuruna tuttu. Yahudi asıllı ünlü İngiliz yönetmen ve film yapımcısı Mike Leigh, Radiohead’in Filistinlilere karşı sergilediği uzlaşmaz tavrı kınadığını açıkladı. Mike Leigh şu açıklamayı yaptı: “Gazze’de ışıklar söndüğünde ve Filistinli kanser hastaları İsrail tarafından uygulanan abluka nedeniyle ölürken, Filistinli şair Facebook’ta yayınlanan şiiri nedeniyle İsrail’de ev hapsinde tutulurken, Batı Şeria’daki genç sirk sanatçısı hakkında herhangi bir suçlama olmaksızın idari tutukluluk adı altında hapiste çürürken, Thom Yorke —Radiohead’in solisti gururlu bir şekilde sınırları aşmaktan ve ifade özgürlüğünden bahsediyor. Birinin sorması gerek, tam olarak kimin özgürlüğü bu?”
Leigh aynı zamanda Radiohead’in konser vereceği alanın etnik temizlik yapılmış Filistin köyü olan Jarisha’nın kalıntıları üzerinde kurulduğunu belirtti. Geçen hafta ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach, Radiohead’i uyararak eğer konser verecek olursa, üyelerinin bu utançla yaşayamayabileceğini söylemişti. Thom Yorke ise Ken Loach’a cevaben attığı tweette, “müzik, sanat ve akademi sınırlar inşa etmekle değil; sınırları aşmakla ilgilidir.” açıklamasını yapmıştı.
Thom Yorke’un yaptığı açıklamaya karşılık Filistin’de ve İngiltere’de yaşayan Filistinli öğrenciler ve akademisyenler, Guardian’da ortak bir mektup yayınladı. Mektupta, Radiohead Filistin halkının acılarına ve sosyal adalet hareketlerinin çağrılarına duyarsız kalmakla itham edildi. Nelson Mandela hapisteyken Güney Afrika’da apartheid rejim altında konser verip vermeyeceğini soran Filistinliler, Filistin’e gelen Güney Afrikalıların buradaki durumun apartheid rejiminden daha kötü olduğunu söylediklerini aktardı.
Kaynak: https://electronicintifada.net/blogs/nora-barrows-friedman/whose-freedom…https://www.theguardian.com/world/2017/jul/17/radiohead-should-not-perfo…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook