İsveç’te Göçmen Dairesi’nin mültecileri bedava çalıştırdığı ortaya çıktı!

İsveç’te Göçmen Dairesi’nin belediyeden kiraladığı konutların tadilatlarını mültecilere yaptırarak hiçbir ücret ödemediği ortaya çıktı.
İsveç Devlet Radyosu (Sr), Hultsfred ilinde yüzlerce mültecinin belediyeye ait bina ve konutlarda bedava çalıştırldığını kamuoyuna açıkladı.
Avrupa Birliği, bundan 15 yıl önce sığınmacıların meslek ve yaşadıkları ülkenin dilini öğrenebilmeleri için bir proje başlattı. İsveç Göçmen Dairesi, proje kapsamında Hultsfred ilinde belediyeden kiraladığı bina ve konutların tadilatlarını sığınmacılara yaptırmaya başladı.
2011 yılında Avrupa Birliği projenin sona erdiğini açıklamasına rağmen, Göçmen Dairesi, bir belediye kurumu olan Hultsfred Konutları şirketi ile birlikte projeyi devam ettirdi. 150 dairenin tadilat ve bakımı sığınmacılar tarafından yapıldı.
Göçmen Dairesi sığınmacılara yapacakları işleri öğretmesi için bir maragozu şef olarak işe aldı. Ev kurumu da tadilat edilecek binalarda kullanılacak malzemeleri tedarik etti. Sığınmacıların daireleri bedava tadil etmeleri sonucu Göçmen Dairesi ve ev kurumu milyonlarca kron tasarruf etti.
Bundan bir süre önce, sığınmacıların çalıştırılmalarının sorumluluğunun hangi kuruma ait olduğunda belirsizlikler olduğunu farkeden Göçmen Dairesi, uygulamayı durdurdu ve proje ile ilgili soruşturma başlattı.
Proje kapsamında iki yıl bedava çalışan Sivakaram Iyathurabi, İsveç Devlet Radyosu’na dairelerin duvar kağıtlarını söktüğünü ve duvarları boyadığını söyledi.
Göçmen Dairesi Bölüm Şefi Jan Ekdahl, Proje kapsamında yapılan çalışmalarda “Aydınlatılması gereken bazı soru işaratleri olduğunu” söylemesine karşın, bu soru işaretlerinin neler olduğu ve soruşturmanın ne zaman başlatıldığı ile ilgili soruları yanıtlamaktan kaçındı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook