İngiltere’de dört çocuktan biri “mülteci”nin anlamını bilmiyor

Avrupa’da göçmen karşıtı söylemler artarken İngiltere’de her dört çocuktan birinin “mülteci” kelimesinin anlamını bilmediği ortaya çıktı. İngiltere Kızılhaç Teşkilatı’nın gerçekleştirdiği araştırma ülkede iltica arayanlara karşı şüphe ve olumsuz düşüncelerin giderek arttığını gösterdi.
Kızılhaç’ın konuştuğu öğretmenlerin yarıdan fazlası (yüzde 52) öğrencilerinde mülteci karşıtı düşüncelerin arttığını gözlemledi. Öğretmenlere göre, öğrencilerin dörtte biri (yüzde 24) mültecinin ne olduğunu bilmiyor.
Araştırmaya İngiltere çapındaki ilkokul ve ortaokullardan 750 öğretmen katıldı. Araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 54’ü sosyal medya da dahil olmak üzere basının çocuklarda oluşan olumsuz düşüncelere katkı verdiğine inanıyor.
Öte yandan, Ipsos tarafından Avrupa, Amerika ve Asya’da 26 ülkede gerçekleştirilen online araştırma iltica iddialarının geçerliliğiyle ilgili endişeler olsa da İngiltere’nin mültecilere kapısını açık tuttuğunu gösterdi. İngiltere’den araştırmaya katılanların yüzde 72’si savaş veya zulümden kaçanların iltica etme hakkı olması gerektiğini belirtirken 26 ülkenin ortalaması yüzde 61’de kaldı.
Kızılhaç’ın açıklamasına göre İngiltere’de 119 bin mülteci yaşıyor.
Kaynak: EN

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook