BM sistematik başarısızlığı kabul etti

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan bir iç rapora göre örgüt, Myanmar ordusunun 2017 yılında Arakanlı Müslümanlara yaptığı saldırılar karşısında ‘sistematik bir başarısızlığa’ uğradı. Rapor, başarısızlığın ana nedenlerini ‘ortak eylem planı’ eksikliğine ve Güvenlik Konseyi’nin destek vermemesine bağlıyor.
Hazırlanan 34 sayfalık iç raporda, Guatemala eski Dışişleri Bakanı ve ABD Büyükelçisi Gert Rosenthal’in “Ortak bir eylem planı yerine parçalı planlarla BM sisteminde ciddi hatalar yapıldı ve fırsatlar kaybedildi” ifadesi yer alıyor.
Rosenthal, raporda BM’nin saldırıları engellemedeki başarısızlığını genel sorumluluk olarak nitelendirerek “Bir başka deyişle BM’nin sistematik başarısızlığı olarak ifade edilebilir” sözleriyle tanımlıyor.
Eski Bakan, BM’yi Myanmar yetkililerinin olumsuz eğilimleri tersine çevirmek ve olumlu eğilimleri pekiştirmek noktasında etkisiz kalmakla eleştiriyor.
Gert Rosenthal raporda “Güvenlik Konseyi tarafından temsil edilen Birleşmiş Milletler’in ortak üyeliği, sekretaryaya gerek duyulan zamanlarda yeterli desteği sağlamayarak bu sorumluluğun bir kısmını taşımaktadır” ifadesini kullandı.
Kaynak: EN

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook