İngiltere mültecilere karşı dört metrelik duvar örecek

İngiltere Fransa’dan mültecilerin kaçak geçişini engellemek amacıyla Calais kentinde dört metrelik beton duvar inşa edeceğini duyurdu.
İngiltere, Fransa’ya gelen mültecilerin kamyon ve tırlara saklanarak ülkeye geçişini engellemek için Calais’e duvar öreceğini açıkladı. İngiltere Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Goodwill, “Duvarı inşa etmeye çok yakında başlayacağız. Fransa ile uzlaştığımız güvenlik paketi kapsamında tel örgü ördük. Şimdi de duvar inşa edeceğiz“ şeklinde konuştu.
Duvarın inşasına bu ay içinde başlanması ve yıl sonundan önce tamamlanması öngörülüyor. 2 milyon sterline mal olacak duvarın 4 metre yüksekliğinde ve 1 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor.
İngiltere-Fransa arasındaki Manş Tüneli’nde yaşanan sığınmacı sorununa “çözüm” kapsamında dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, geçen yıl yaptığı açıklamada, Fransa tarafına daha fazla “tel örgü” ile “özel eğitimli köpeklerin” yer aldığı ekipler yerleştirileceğini ve Manş Tüneli’nin işletmesini yürüten demiryolu şirketi Eurotunnel’ın gözetleme ve güvenlik önlemlerinin artırılacağını söylemişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook