Japonya’da bıçaklı saldırı sonrasında engelli kurbanların ismi hâlâ açıklanmadı

Japonya’nın Tokyo kentinde geçen ay engellilere hizmet veren bir bakımevine bıçaklı saldırı düzenlenmiş ve saldırı sonucu 19 kişi ölmüş, 25 kişi ise yaralanmıştı. Saldırgan polise cinayet itirafında engellilerin yaşamayı hak etmediklerini ve insan ırkının ıslahı için temizlenmeleri gerektiğini belirtmiş, böylece Nazilerin öjeni programından ilham aldığı ortaya çıkmıştı.
Kanagawa polisi ise, ailelerin özel yaşamın gizliliğini koruma arzularına atıfta bulunarak aldığı kararla kurbanların kimliklerinin kamuoyuna açıklanmasını reddetti. Ancak bu karar Japonya’da giderek eleştirilerin odağı haline geldi.
Engelli insanların avukatları, engellilerin isimlerini ilan etmeme kararının onları daha az önemli varlıklar olarak gören bir kültürle uyumlu olduğunu belirttiler. Avukatlar, ölmelerine rağmen engelli kurbanları saklamanın engellilerin toplumun geri kalanından ayrıştırılması gerektiğini düşünenlerin (katil de bu düşünceyi savunuyordu) fikrini zımnen onaylamak anlamına geldiğini ifade ettiler.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook