ingiltere-gocmen-ruanda

İngiltere, göçmenleri Ruanda’ya gönderecek

İngiltere, düzensiz göçmen ve mültecileri 14 Haziran’da Ruanda‘ya göndermeye başlayacağını açıkladı. İçişleri Bakanı Priti Patel, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ruanda’yla yapılan anlaşma kapsamında sınır dışı edileceklere bildirimde bulunulduğunu duyurdu. Patel, süreci geciktirmek için hala girişimlerin olacağını kaydetti. Ruanda ile varılan anlaşmanın insan kaçakçılarının iş modelini kırma stratejilerinin önemli bir parçası olduğunu söyledi. Patel, ilk düzensiz göçmen ve mültecilerin 14 Haziran’da gönderilmeye başlanacağını belirtti. “Bugünkü duyuru, bu ortaklığı gerçekleştirmeye yönelik bir başka kritik adım.” değerlendirmesinde bulundu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 14 Nisan’da açıklama yapmış, 1 Ocak’tan itibaren İngiltere’ye yasa dışı giriş yapan herkesin Ruanda’ya gönderileceğini ve oraya yerleştirileceğini söylemişti.  Plana muhalefetin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da tepki göstermişti. Londra merkezli Uluslararası Af Örgütünün İngiltere Mülteci ve Göçmen Hakları Direktörü Steve Valdez-Symonds, konuyla ilgili açıklama yapmış, sığınma işlemleri için insanları başka bir ülkeye göndermenin, “sorumsuzluğun doruğu” olduğunu dile getirmişti. Hükümetin ise şu anda iltica konularında “insanlıktan ve gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu” gösterdiğini belirtmişti.

ingiltere-gocmen-ruanda
İngiltere, göçmenleri Ruanda’ya gönderecek

İngiltere’den gönderilecek göçmenler için tesisler açıldı

Ruanda Hükümeti, İngiltere’den gönderilecek göçmen ve sığınmacıların yerleştirileceği üç tesisin açılışını yaptı. Basın açıklaması yapan Ruanda Hükümet Sözcü Yardımcısı Alain Mukurarinda, göçmenleri ağırlamak için hazırlıkların sürdüğünü ve bu ayın sonuna doğru ilk grubu beklediklerini duyurdu.. Mukurarinda, “İlk göçmenlerin Ruanda’ya varış tarihi henüz belli değil. Yaklaşık 50 kişiden oluşan ilk grubun muhtemelen önümüzdeki birkaç hafta içinde geleceğini düşünüyoruz” diye konuştu. Göçmenlerin, Hope Hostel, Desire Otel ve Hallmark rezidanslarında ağırlanacağı açıklandı. Mukurarinda, “İngiltere’ye kaçak giren göçmenlerin yanı sıra aileler, bekarlar ve yaşlılar dahil olmak üzere tüm kategorilerdeki insanları bekliyoruz ve bu yüzden onları ağırlamak için farklı tesisler hazırladık.” dedi.

5 yıl ağırlanacaklar

Göçmenleri hapsetmeyeceklerini ve sadece ev sahipliği yapacaklarını söyleyen Mukurarinda, göçmenlerin seyahat haklarının olduğunu aktardı. Mukurarinda, “Göçmenler ve sığınmacılar, tıpkı Ruandalılar gibi hareket özgürlüğüne sahip olacaklar” ifadesini kullandı. İngiltere ile imzaladıkları sözleşmeye göre, göçmenlerin 5 yıl boyunca tesislerde ağırlanacağını, daha sonra iltica başvurusu yapma hakkına sahip olacakları açıklandı. İngiltere ve Ruanda, İngiltere’de yaşa dışı olarak bulunan göçmen ve sığınmacıları Ruanda’ya göndermek için 14 Nisan’da Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalamıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook