Almanya-cocuk-istismari

Almanya’da çocuk istismarı vakaları arttı

Almanya’da Çocukların Cinsel İstismarından Sorumlu Bağımsız Komisyonu, Berlin’de düzenlenen basın toplantısıyla “Çocuk İstismarı Raporunu”  kamuoyuna duyurdu. Almanya’da 2021 yılındaki çocuk istismarı vakalarının bir önceki yıla göre yüzde 108 artarak 39 bin 171 olduğu bilgisi verildi. Çocuklara ve gençlere yönelik cinsel şiddet görüntülerinin yayılması, elde edilmesi, bulundurulması ve üretilmesine yönelik 2020’de 18 bin 761, geçen yıl ise 39 bin 171 olayın kayıtlara geçtiği bildirildi. Bunun da yüzde 108 artış anlamına geldiğine dikkat çekildi. 2020’de 16 bin 921 olan cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 2021’de 17 bin 704 olarak tespit edildi. Ülkede geçen yıl şiddet nedeniyle ölen çocuk sayısının 145 olduğu ifade edildi. Özellikle sosyal medyada istismar tasvirleri yayan veya üreten çocuk ve gençlerin sayısının, 2018’den bu yana on kattan fazla arttığı, bildirilmeyen suçların ise çok daha fazla olduğu ifade edildi.

Almanya-cocuk-istismari
Almanya’da çocuk istismarı vakaları arttı

Almanya’da her gün 49 çocuk istismara maruz kalıyor

Federal Kriminal Dairesi (BKA) Başkanı Holger Münch, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Münch, ülkede yıllık ortalama her gün 49 çocuğun cinsel şiddete maruz kaldığını dile getirdi. “Toplumun en zayıf üyeleri olan çocuklara ve gençlere yönelik en ciddi şiddet eylemleri yasaklanmalı, yargılanmalı ve sonlandırılmalıdır. Bu nedenle, devam eden herhangi bir kötüye kullanımı erken bir aşamada tespit etmek ve önlemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” Çocukların Cinsel İstismarından Sorumlu Bağımsız Komisyon üyesi Kerstin Claus da çocuk istismarı sayısının artış göstermesine dikkati çekti. Claus, “İnterneti çocuklarımıza daha güvenilir hale getirmeliyiz” diye konuştu. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de ülkede istismara uğrayan çocuklarla ilgili açıklamalarda bulundu. Almanya’da 2021 yılında ortalama her gün 49 çocuğun cinsel şiddete maruz kalmasının şok edici olduğunu ifade etti. Faeser, “Federal İçişleri Bakanı olarak benim için ve soruşturma makamlarımız için çocukları korumak en büyük önceliktir. Hiçbir fail, kovuşturmadan kendini güvende hissetmemelidir” dedi.

Almanya’da her yıl 15 binden fazla çocuk kayboluyor

Alman Federal Kriminal Dairesi de 25 Mayıs Uluslararası Kayıp Çocuklar Günü nedeniyle ülkedeki kayıp çocuklara ilgili verileri paylaştı. Rakamlara göre ülkede her yıl, 15 bin 700 civarında çocuk ve genç kayıp olarak bildirilirken aralarında mültecilerin de bulunduğu 14 yaşından küçük 1600’den fazla çocuğun kayıp olduğu açıklandı. Kayıp şahıs vakalarının yaklaşık yarısı ilk hafta içinde çözülürken, bir ay içinde açıklığa kavuşturulan vaka sayısı yüzde 80’in üzerinde. Ancak ülke genelinde hiç izine rastlanamayan kayıplar veya henüz sonuç alınamamış bin 609 vaka bulunuyor. Federal Kriminal Dairesinin verilerine göre, kayıp çocukların yarısından fazlası refakatsiz mültecilerden oluşuyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook