Calais’te 14 yaşındaki mülteci çocuk İngiltere sınırını geçmeye çalışırken öldü

Calais’te “Jungle” denilen mülteci kampından çıkarak İngiltere’ye, ailesinin yanına gitmeye çalışan 14 yaşındaki Afgan mülteci çocuk Fransız otoyolunda araba çarpması sonucu öldü. İki amcası ve kardeşi İngiltere’de yaşayan Afgan çocuk, sınırı geçmek için kamyona binmeye çalışırken bir arabanın vurması sonucu öldü.
Ancak İngiliz yasalarına göre mülteci ve refakatsiz durumunda bulunan bir çocuk İngiltere’de yaşayan ailesinin yanına gidebilir. Bu, çocuklara zaten verilmiş olan yasal bir hak. Ancak uygulamada çocuklar ciddi zorluklarla karşılaşıyorlar.
Çocuk İngiltere’deki ailesine katılmak için yasal süreci başlatmıştı, ancak sistemin ertelemesi yüzünden çocuk 3 aydan fazla süredir Calais’te “Jungle” denilen mülteci kampında sefil şartlarda bırakıldı. Çocuğun kamptan Britanya’ya ulaşmak isterken can veren, en genç kurban olduğu düşünülüyor. Ancak birçok refakatsiz çocuğun da bu şekilde öldüğü, ancak kayda geçmediği söyleniyor.
Hazırlanan özel bir raporda, kampta yaşayan refakatsiz çocukların sayısının geçen aydan bu aya %51 artış göstererek toplam 1022’ye ulaştığı tespit edildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook