Avusturya’da başörtülü kadın işe giderken ırkçı saldırıya uğradı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, 20 Eylül salı günü sabah saatlerinde işe gitmek için evinden çıkan Doğu Türkistan kökenli Avusturya vatandaşı Şeherban Durmaz, arkasından yaklaşan bir adamın ‘ırkçı’ saldırısına uğradı. Başına defalarca vuran 25-30 yaşlarındaki saldırgana direnmeye çalışan kadın, genci kollarından ısırarak engellemeye çalıştı. Başına aldığı darbelerle yere yığılan Durmaz, kafasından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı.
Saldırgan çevredeki apartmandan bir kişinin bağırması üzerine olay yerinden kaçarken, Durmaz olay yerine çağırdığı eşi Mahmut Durmaz’ın yardımıyla hastaneye kaldırıldı. Vücudunda morluklar meydana gelen Durmaz’ın başına dikiş atıldı.
Durmaz’ın kızı tarafından yapılan açıklama ise şöyle: “Viyana’da ikamet eden Şeherban Durmaz’a 20 Eylül Salı, sabah saatlerinde Van der Nüll Gasse’de bulunan parkta ırkçı saldırı yapılmıştır. Sabah 6’da işe gitmek üzere Alxingergasse’deki evinden çıkan Şeherben Durmaz, Van der Nüll-Gasse’den geçerken, gri ceketli 25-30 yaşları arasında alkollü olduğu tahmin edilen bir saldırgan tarafından darp edilmiştir. Saldırganın Şeherben Durmaz’n öldürmek için saldırdığı düşünülmekte, direkt olarak kafasına sert bir cisimle vurduktan sonra dengesini bozup yere düşürüp kafasına vurmaya devam etmiştir. Darp edilen şahsın hiçbir şahsi eşyası alınmamıştır. Şahsa başörtüsü hedef gösterilerek saldırılmıştır. Şeherben Durmaz’ın vücudunda bilhassa kafasında çok sayıda darp izi bulunmaktadır. Saldırı anında yardım istemesine rağmen hiç kimse yardıma koşmamıştır. Şahıs eşini arayarak yardım istemiş, akabinde ise polis ve ambulans olay yerine gelmiştir. Olay yerine gelen polis etrafta görgü tanığı aramış, çok sayıda ev olmasına rağmen bir tane bile görgü tanığı gelmemiştir. Aldığı darbelerden sonra alnı açılan Durmaz’a üç dikiş atılmıştır.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook