Avustuya sığınmacılar aşı

Avusturya’da sığınmacılar Covid-19 aşısına erişemiyor

Avusturya’da sığınmacılar koronavirüs aşısına erişemiyor

Avusturya’da sığınmacılar salgın durumunda bile ikinci sınıf muamelesi görüyor. Avusturya merkezli bir yardım örgütü, “Sığınmacılar, koronavirüse karşı aşılama programlarının dışında tutuluyor” açıklamasında bulundu. Yardım örgüt, uluslararası toplumu sığınmacıların aşılara erişimi konusunda sorumluluk almaya çağırdı.
Örgüt Sözcüsü Boris Breyer, 114 ülkenin üçte birinin aşı programlarına sığınmacıları katmadığını açıkladı. Breyer, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque’nin yasal statüye sahip olmayanların aşılanmayacağı yönündeki açıklamalarına da tepki gösterdi. Breyer, ülkede sığınmacıların açık bir biçimde dışlandığını ifade etti. Avusturyalı sivil toplum kuruluşu sözcüsü, koronavirüs (Covid-19) salgınının pek çok ülkedeki sığınmacıların yaşamını daha da zorlaştırdığını belirtti. Sözcü, “Sığınmacılar, aşılama konusunda da ikinci sınıf insan muamelesi görüyor” diye konuştu. Ayrıca uluslararası toplumun, sığınmacıların aşıya ulaşmasını sağlama yükümlülüğü olduğunu vurguladı.

Avusturya’da sığınmacılar için “on emir” hazırlanmıştı

2019 yılında, Avusturya’da sığınmacılar için on tane uymaları gereken bir emir dosyası hazırlanmıştı. Aşağı Avusturya eyalet hükümetinin ilticadan sorumlu, aşırı sağcı FPÖ üyesi bakanı, eyalete yeni gelen mültecilerin uyması gereken bir çeşit değerler listesi hazırlamıştı. Aşağı Avusturya eyaletinde, mültecilerin uyması gereken kuralları derleyen ve “Göçün On Emri” başlığını taşıyan kurallar hazırlanmıştı. Welt gazetesinin yaptığı habere göre bu kurallar, eyaletin iltica konularından sorumlu bakanı Gottfried Waldhäusl tarafından hazırlandı. Waldhäusl, ülkede federal düzeyde hükümet ortağı olan aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi’nin (FPÖ) bir üyesi. Waldhäusl, “Bize gelen her mülteci, standart idari belgelerin yanı sıra ‘Göçün On Emiri’ başlıklı bir belge de teslim alacak. Emirler daha sonra, toplam 15 dilde, ülke değerlerinin anlatıldığı kurslar ve entegrasyon projelerinde de kullanılacak” açıklamasında bulunmuştu. Bakan, söz konusu uygulamaya en kısa sürede başlanacağını söylemişti. Ayrıca mültecilerin, söz konusu belgeyi imzalaması gerektiği bildirilmişti.

Avusturya'da sığınmacılar aşı

Avusturya’da sığınmacılar için hazırlanan belgede şunlar yer alıyor

Avusturya’da sığınmacılar için hazırlanan kurallar arasında, Almanca öğrenmek, Avusturya yasalarına bağlı kalmak, Avusturya değerlerini’ benimsemek ve çocuklarını buna göre yetiştirmek, Anlaşmazlıkları şiddet kullanmadan, barışçıl biçimde çözmek, din özgürlüğüne saygı duymak, hayvanların gereksiz acı çekmesini engellemek Avusturya’ya minnet göstermek gibi emirler yer alıyor. Ancak, Avusturya hükümetinin mülteciler için bu kadar kural hazırlamışken, onların sağlını hiç düşünmediği ise açıkça görülüyor. 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook