İsrail askerleri Filistin

İsrail askerleri Filistinli bir ailenin evini yıktı

İsrail askerleri Filistinli bir ailenin evini ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı

İsrail askerleri Filistinli ailelerin evlerini yıkmaya devam ediyor. Batı Şeria‘da sık sık baskınlar düzenleyen Siyonist askerler neredeyse her gün bir Filistinli aileyi evsiz bırakıyor. Batı Şeria’da yine İsrail askerleri bir Filistinli ailenin evini yıktı. İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın El-Halil kentinde, Filistinli ailenin evinin ruhsatsız olduğunu iddia etti. Daha sonra da evi yıktılar. El Halil’deki Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü Ratıb el-Cubur, olayla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı. Ratıb el-Cubur, İsrail askerlerinin buldozerler eşliğinde El-Halil kentine bağlı Birin bölgesine baskın düzenlediğini söyledi. Cubur, İsrail güçlerinin, adını belirtmediği bir Filistinliye ait 200 metrekarelik evin “ruhsatsız” olduğunu iddia etti. Ardından İsrail güçlerinin evi yıktığını ifade etti. Cubur, İsrail makamlarının söz konusu yeri “C bölgesi” olarak değerlendirdiğini belirtti. Böylece evi de “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıktığını kaydetti.

İsrail askerleri Filistinli bir ailenin zeytin ağaçlarını da sökmüştü

Aralık 2020 tarihinde İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait onlarca zeytin ağacını söktü. Yaşanan olay, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırması ile başladı. Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde Filistinlilerin bulundukları toprakların İsrail’e ait olduğunu iddia etti. Ve daha sonra da İsrail askerlerinin eşliğinde Filistinlilere saldırdı. İsrail askerleri de Yahudi yerleşimcilere destek oldu. Nitekim İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait olan yüzlerce zeytin ağacını söktü. Filistinliler, uzun süredir bu toprakların kendilerine ait olduğunu ispat etmek için İsrail mahkemelerinde uğraş veriyor. Öte yandan Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti yetkilisi Hasan Bureyce olayla ilgili konuştu. İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için bu topraklara el koymaya çalıştığını belirtti. Yahudi yerleşimciler geçtiğimiz günlerde El Halil yakınlarındaki Mesafir Yatta beldesi kırsalında bulunan zeytinlik alana molotofkokteyli atmıştı. Molotofkokteylinin bölgede yangına neden olmuştu. Ardından da Filistinli bir aileye ait 400’den fazla zeytin ağacının alev almıştı. Haberde Yahudi yerleşimcilerin çevredeki Mitzpe Yair Yahudi yerleşim birimi sakinlerinden olduğu aktarılmıştı. Yangına müdahale eden Filistin itfaiyesinin çabaları sonucu alevler bölgedeki evlere sıçramamıştı.

İsrail askerleri Filistinli

Yahudi Yerleşimciler Filistin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook