New York’ta bir camiye saldırı hazırlığı yapan zanlı terör suçuyla yargılanmayacak

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Islamberg kasabasında, bir camiye saldırmak için eleman devşirmeye çalıştığı tespit edilen Robert Doggart, 2015’in Nisan ayında tutuklanmıştı. ABD’nin Tennessee eyaletinden olan 65 yaşındaki Robert Doggart, 2014 seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı olmuştu. Doggart’ın sağcı forum sitelerine girerek, Islamberg kasabası topluluğunun aşırıcıların eğitim kampı olduğuna inandığını söylediği ve AR-15 model tüfekleri kullanarak Müslümanlara saldırmayı açıkça konuştuğu tespit edilmişti. Doggart’ın sosyal medyada ve telefon görüşmelerinde planladığı saldırı için destek toplamaya çalıştığı belirtilmiş, yetkililerin önceden müdahale ederek engellemesiyle Doggart’ın saldırı planı uygulamaya geçememişti.
Robert Doggart, hazırladığı terörist saldırı planına rağmen, kundaklamaya azmetme, insan haklarını ihlâl etme ve eyaletlerarası ticarete tehdit oluşturma suçlarından yargılanıyor. Terörizm suçlamasıyla yargılanmayan Doggart, yakalandığı zamandan beri ev hapsinde tutuluyor.
Islamberg kasabasının vekilliğini üstlenen avukatlar, federal hukuktaki yasal boşluğun Doggart gibi sanıkların terörizm suçlamasından kaçmasına izin verdiğini iddia ediyorlar. Avukat Tahirah Amatul-Wadud, “Yasada boşluk var. Açık konuşmak gerekirse, yabancı bir unsurla bağlantısı olmadıkça hiçbir suç terörizm suçuna dahil edilmiyor. KKK’nın (siyah düşmanı, ırkçı gizli örgüt) aslında yaptıkları terör olmasına rağmen, (ülke-içi kaynaklı) terörizmle suçlandığını görmezsin.” dedi.
2001’de yürürlüğe giren Vatanseverlik Kanunu’na göre, savcılar zanlıları yalnızca, zanlının sivilleri baskı altına alma veya tehdit etmek gibi aşırılıkları olduğu veya devlet idaresine “kitlesel yıkım, suikast veya adam kaçırma” yoluyla etki ederek hükümet politikasını etkilemek durumlarında ülke-içi terörizmle suçlayabiliyorlar. Amatul-Wadud’un iddiasına göre, bunun aksine, eğer iddia edilen eylemde yabancı unsurlar varsa, örneğin DAEŞ veya El-Kaide gibi uluslararası terör şebekeleriyle bağlantıları varsa, terörizm suçlaması için bu koşullar çok daha gevşek hale geliyor.
Amatul-Wadud ve meslektaşı Tahirah Clark, Doggart’ın terörizm suçlamasıyla yargılanması gerektiğine gönülden inandıklarını ifade ettiler.
Kaynak: http://www.nydailynews.com/news/national/tenn-man-plotted-ny-mosque-atta…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook