ABD’de beyaz ırkçısı bir grup, üniversite kampüslerinde “Müslümanların olmadığı bir Amerika düşün” yazan posterler dağıttı

Amerikan Öncü Kolu adlı beyaz ırkçısı bir grubun üyeleri ABD üniversitelerindeki kampüslerde İslam karşıtı posterler astılar. Posterde, “Müslümanların olmadığı bir Amerika düşün” yazıyor. Görsel olarak Dünya Ticaret Merkezi ile ABD bayrağının kullanıldığı siyah-beyaz renkli posterde, insanlardan Müslümanların olmadığı bir Amerika’yı düşünmeleri isteniyor.
Austin’deki Texas Üniversitesi, Florida Üniversitesi ile Rutgers Üniversitesi öğrencileri, İslamofobik posterlerin fotoğraflarını twitter aracılığıyla paylaştılar.
Texas Üniversitesi ise konuyla ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamada, üniversitenin ifade özgürlüğünü güçlü şekilde desteklediğini ancak üniversite binalarının dışında her türlü posterin kampüs kuralları çerçevesince izin verilmediğini belirtti.
Texas Üniversitesi’nde akademisyen olan Sarah Khan, üniversitenin cevabının tam bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi. Khan, e-mailinde, “Texas Üniversitesi’nin mesajı çok kalitesizdi. Müslüman öğrencilere güvenliklerinden gerçekten hiç endişelenmemelerini söylemenin harika bir fırsatıydı. Texas Üniversitesi, öğrencilerinin hayatlarından ziyade üniversite binası ve mülkünün hasar görmesiyle ilgilendi.” dedi.
Florida Üniversitesi’nin Müslüman mezunu Azmia Magane ise, “bunlar, sevecen ifade özgürlüğü posterleri değildi. Müslümanları hedef alan nefret söylemiydi. Amerika’da Müslümanların olmamasının sadece iki yolu vardır. Bu posterler kelimenin tam anlamıyla Müslümanları evlerinden çıkarmak ve buna müteakip sınır dışı etmek —sözde “barışcıl” temizlik— veya soykırım yapmak çağrısında bulunuyor. Bu şiddettir.” açıklamasında bulundu.
Kaynak: https://mic.com/articles/168565/white-nationalists-are-posting-imagine-a…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook