Macaristan’da mülteci referandumu İslamofobiyi arttırdı

Macaristan’da Müslümanların resmi temsilcisi olarak kabul edilen Macar İslam Cemiyeti Başkanı Zoltan Bolek, Macaristan’daki Müslümanların durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye savaşı sonrası yaşanan krizi sonrası Macaristan’da İslamofobinin artmaya başladığını belirten Bolek, 2 Ekim’de düzenlenen halk oylaması ile bağlantılı kampanyanın İslamofobiyi körüklediğine dikkati çekti. Müslümanların daha önce Macaristan’da rahat bir şekilde yaşadığını belirten Bolek, “Son dönemde başlatılan göç karşıtı propaganda ve pazar günü düzenlenecek olan halk oylaması ile ilgili kampanya, ülkede İslamofobiyi arttırdı. Neredeyse her gün tehditler alıyoruz” dedi.
Koalisyon hükümetinde yer alan Hristiyan Demokrat Halk Partisinin (KDNP) referandum kampanyası kapsamında halka İslam karşıtı mektuplar yolladığını anlatan Bolek, şunları kaydetti: “KDNP’nin Veszprem bölge yetkilileri halka İslam ve Müslüman karşıtı mektuplar yolladılar. Mektupta, ‘Müslümanlarla beraber yaşamak mümkün değil, Müslümanlar entegre edilemez, kendileriyle diyalog kurmak imkansız ve Müslümanlar çoğunluğa erişince Hristiyanlara baskı uygulayacaklar’ gibi ifadeler yer alıyor. Bu ifadeler kabul edilemez.”
Macaristan’da özellikle başörtülü Müslüman kadınlara çeşitli saldırıların olduğunu anlatan Bolek, “Maalesef Macaristan’da İslamofobik eylemlerin sayısı her geçen gün artırıyor. Daha önce sözlü olarak yapılan saldırılar artık fiziki olarak da yapılmaya başladı. Örneğin, geçtiğimiz günlerde başörtülü Macar bir Müslüman kadın bir akaryakıt istasyonunda saldırıya uğradı. Benzer şekilde bankada havale yapmak isteyen bir Macar Müslüman kadına sırf başörtüsü taktığı için işlem yaptırılmadı” diye konuştu. Bolek, Macar İslam Cemiyeti olarak bu ve benzeri konularda hukuki adımları atmaya hazırlandıkları bilgisini verdi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook