Kanada’da yatsı namazını kılmak için toplanan cemaat silahla tarandı, 6 kişi katledildi

Kanada’nın Quebec eyaletinde bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti. Quebec eyaleti Başbakanı olayın “terör saldırısı” olduğunu söyledi.
Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City’de aynı zamanda cami olarak kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezi, yatsı namazı sırasında kimliği henüz belirlenemeyen silahlı 3 kişinin saldırısına uğradı.
Görgü tanıkları saldırı sırasında içeride en az 40 kişinin bulunduğunu belirtiyor. Yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini belirtiyor.
Saldırının gerçekleştiği İslam Kültür Merkezi’nin Başkanı Muhammed Yangui, 5 kişinin hayatını kaybettiğini teyit ederken, çok fazla yaralı olduğunu söyledi.
Polis iki şüpheliyi gözaltına aldı. Bu kişilerin saldırıyla bağlantılı olup olmadıkları araştırılıyor.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu gece Kanadalılar, Quebec City’deki alçak saldırıda hayatını kaybedenler için yas tutuyor. Düşüncelerim, kurbanlar ve onların aileleriyle birlikte” ifadelerini kullandı.
Kanada Eyaleti Başbakanı Philippe Couillard da olayın bir terör saldırısı olduğunu söyledi. Couillard, “Şiddete karşı birlik olalım” dedi.
Saldırının yapıldığı Kültür Merkezi’nin daha önce tehditler aldığı, geçen yılın Haziran ayında merkezin önüne kesik bir domuz başı bırakıldığı belirtiliyor.
Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/kanadada-camiye-saldiri-5-oluhttp://aa.com.tr/tr/dunya/kanadada-camiye-silahli-saldiri-5-olu/737488

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook