ABD’de tuvalet ihtiyacı için kova kullanması istenen lise öğrencisi travma geçirdi, 1,25 milyon dolar tazminata hükmedildi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, 2012’de 14 yaşında olan lise öğrencisine öğretmeninin tuvalet izni vermemesi ve kova kullanarak ihtiyacını gidermek zorunda kalması üzerine açılan davada, mahkeme öğrenciye 1,25 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.
Kaliforniya eyaleti Yüksek Mahkeme Hakem Kurulu, okulun bağlı olduğu yerel yönetime ve resim öğretmenine 2012’de dava açan genç kızı haklı buldu. İlk davada 25 bin dolar tazminat ödemeyi reddeden yerel yönetim, şimdi 1,25 milyon dolarlık dava için temyize gitmeyi planlıyor.
Yüksek mahkeme, olay nedeniyle ruh sağlığı bozulan ve intihara teşebbüs eden öğrencinin tedavi masraflarının karşılanması için ek olarak 41 bin dolar da ödenmesine hükmetti.
2012’de Patrick Henry Lisesi’nde eğitim gören ve şimdi 19 yaşında olan öğrencinin, öğretmeni Gonja Wolf’dan derste tuvalete gitmek için izin istediği, Wolf’un talebi reddettiği öğrenildi.
Öğretmen, öğrenciye sınıfta depo olarak kullanılan bölmeye girip içerideki kovaya ihtiyacını gidermesini ve sonra da lavaboya dökmesini söyledi. Arkadaşlarının alay konusu olan öğrenci, denileni yapmak zorunda kaldı.
Öğrencinin avukatı Brian Watkins, olaydan sonra müvekkilinin iki kere okul değiştirmek zorunda kaldığını ve hala travma sonrası stres bozukluğu nedeniyle terapiye gittiğini bildirdi. Liseye yeni başlayan bir öğrencinin böyle bir olay yaşamaması gerektiğini vurgulayan avukat, mahkemede müvekkilinin başından geçen utanç verici olayı anlatmak zorunda kaldığını dile getirdi.
Öte yandan, okul yetkilileri ve yerel yönetimin avukatı ise öğrenci ve ailesinden özür dileyerek öğretmenin amacının öğrenciyi utandırmak olmadığını, Wolf’un ders esnasında tuvalet izni verilmemesi gerektiği şeklinde yanlış bir düşünceye sahip olduğunu söyledi.
Yerel yönetim, öğrencinin olay sonrası depresyona girmesi ve intihara kalkışması sebebiyle ilk etapta talep edilen 25 bin dolarlık manevi tazminatı ödemeyi reddetti. Olay sonrasında, öğretmen ücretli idari izne ayrılarak bir daha okula dönmedi.
Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/tuvalet-yasagina-125-milyon-dolar

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook