İngiltere’de İslamofobi Müslümanlara benzeyen İngilizleri de hedef alıyor

Polonyalı göçmen Arkadiusz Jóźwik, kardeşinin söylediğine göre, sokakta lehçe konuştuğu gerekçesiyle saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine Ağustos 2016’da 6 genç Essex’de tutuklandı. İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı nefret hislerini ortaya dökme konusunda pek çok insanı cesaretlendirdi ve ırkçı ön yargıları meşrulaştırdı.
Nefret suçlarına yönelik farkındalık haftasında, parlamentoda nefret suçlarının Müslüman olmayan İngiliz erkeklerine yönelik etkileri tartışıldı. Araştırmalar, nefret suçuna maruz kalan mağdurların yaşadıkları tecrübeyi içselleştirdiğini, böylece zulmü kendileri için giderek “normalleştirdiklerini” ortaya koyuyor. Nefret suçu mağdurları görünüşlerinin de nefret suçlarında tetikleyici unsur olabildiğini belirttiler. Örneğin, sakallı olduğu için Müslümanlara benzeyen erkekler genellikle sözlü saldırıya maruz kalıyor ve “terörist” veya “hain” olarak damgalanıyorlar. Dwayne adlı nefret suçu mağduru, Müslüman olmamasına rağmen sakalı uzadığı için insanların kendisini Müslüman zannederek dik dik baktığını söyledi. Dwayne, Woolwich terör saldırısından sonra otobüs şoförünün de kendisine dik dik baktığını ve otobüste yanındaki koltuk boş olmasına rağmen hiç kimsenin oturmadığını belirterek bu durumdan çok rahatsız olduğunu söyledi. Nefret suçları yalnızca mağdura yönelik fiziksel veya sözlü saldırıdan ibaret değil. Bazı durumlarda failler tarafından Müslüman olduğu düşünülen birinin mülküne ırkçı duvar yazısı yazmak da nefret suçu olarak kabul ediliyor. Örneğin bir başka nefret suçu mağduru Aftab, taşındıkları yerde komşularına kendilerini tanıtmaya gittiklerinde, “Ah! Sizden önce burada başka bir Müslüman aile vardı ve biz onları buradan kovduk.” cevabını aldıklarını söyledi.
Araştırma verileri, Müslüman karşıtı nefret suçunun mağdurlarda duygusal, psikolojik, davranışsal, fiziksel ve ekonomik sonuçları olduğunu gösteriyor. Örneğin nefret suçu mağduru pek çok kişinin kaygı, depresyon, fiziksel hastalık, gelirini ve işini kaybetme gibi durumları bildirdiği belirtildi. Özellikle Müslüman karşıtı nefret suçlarının mağdurlar arasında güvensizlik, savunmasızlık ve kaygı hissine neden olduğu bildirildi. Mağdurların hepsinin kamusal alanda kişisel güvenliklerinden endişe ettikleri belirtildi. Örneğin nefret suçu mağduru Jayesh, Müslüman kimliği nedeniyle her gün korku içinde yaşadığını belirtti.
Kaynak: http://www.middleeasteye.net/columns/giving-voice-voiceless-invisible-vi…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook