ABD’de ırkçılık karşıtı Pulitzer ödüllü roman yasaklandı

Türkçe’de “Bülbülü Öldürmek” adıyla yayımlanan, Harper Lee’nin Pulitzer ödüllü romanı ABD’nin Mississippi eyaletindeki bir okul tarafından “insanları rahatsız ettiği” gerekçesiyle yasaklandı. Konuya ilişikin okul yönetimi “bu konuda verilen eğitim başka kitaplardan da alınabilir” açıklamasını yaparken, yasak sosyal medyada büyük tartışmaların konusu oldu. Sosyal medya kullanıcılarının bir kısmı yasağı fikir özgürlüğüne aykırı bulduğunu ve ırkçılığa prim veren bir eğitim sisteminin oturtulmaya çalışıldığını söylerken, karşıt görüşlüler ise yasağı savundu.
ABD’nin Virginia eyaleti de 2016 yılında Lee’nin klasik romanını okul müfredatından kaldırmıştı. Sansüre Karşı Ulusal Koalisyon tarafından o dönem karara karşı gönderilen mektupta kitabın ırkçılığı teşvik etmediğinin altı çizilerek, romanın ABD’deki ırkçılığın tarihine dair gerçekçi hikayeler sunduğu belirtilmişti. Mektupta “Bu hikayelerin gerçek olduğunu bilmek bize bununla mücadele etmemiz gerektiğini gösteriyor” ifadelerine yer vermişti.
1960 yılında yayımlanan ve büyük başarı kazanarak Amerikan edebiyatının klasikleri arasına giren roman, kadınlara yönelik cinsel saldırı ve ten rengi nedeniyle başı polis ve yargı sistemiyle derde giren bir vatandaşı konu alıyor. Adamı savunmakla görevlendirilen avukatın kasabalılarla ters düşmesi üzerinden ırk eşitsizliğine odaklanan romanın aynı adla çekilen sinema uyarlaması, 1962 yılında Oscar kazanmıştı.
Kaynak: http://www.ensonhaber.com/abd-irkcilik-ile-imtihaninda-yine-sinifta-kald…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook