İngiliz gazetesi Müslüman “sorununa” karşı Nazi yöntemini savundu

Daha önce pek çok kez Müslümanlara ve İslam’a karşı haberleri ile isminden söz ettiren İngiliz The Sun gazetesi bu sefer çizgiyi aşmış görünüyor. Geçtiğimiz günlerde The Sun Gazetesi’nde Trevor Kavanagh’ın yazdığı makale olay oldu. Trevor Kavanagh, Britanya’da Müslüman Sorunu başlıklı yazısında Müslümanları açıkça taciz ve tecavüz suçları ile suçlayarak İngiliz yetkilileri göreve davet etti. Kavanagh, İslam’ı, Avrupa’yı ve İngiltere’yi birbirine bağlayan ancak “dile getirilemeyen korku” olarak nitelendirdi. Kavanagh yazısını, “Yakında, göçün kontrolünü yeniden ele alacağız. O vakit Müslüman sorunu hakkında ne yapacağız?” ifadeleriyle bitirdi.
Kavanagh’ın The Sun’da yayınlanan makalesi, 1930’larda Hitler Almanyası’ndaki yabancı düşmanı yazılara benzetilerek ırkçılık propagandası olarak değerlendirildi. İngiltere İşçi Partisi’nin Genel Sekreteri Yvette Cooper, Kavanagh’ın ve The Sun gazetesinin 1930’ların Almanyası gibi ırkçı, aşağılayıcı ve nefreti körükleyen bir makaleyi yayınlanmasının tam anlamıyla bir skandal ve yasalara göre de suç olduğunu söyledi. Cooper, The Sun’da yayınlanan makalenin başlığına da dikkat çekti. “Müslüman sorunu” başlığı, Nazi Almanyası’nda katliam öncesi başlayan “Yahudi Sorunu” makalelerine benziyor diyen Cooper; “İslam’ı kötülük ile özdeşleştirmeyin.” sözleri ile Kavanagh’a uyarıda bulundu.
Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/pakistanlilara-hakaret-eden-ingiliz-milletvek…http://www.risalehaber.com/unlu-ingiliz-gazetesi-muslumanlara-karsi-nazi…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook