İsviçreli otelden Yahudi müşterilerine: Havuza girmeden önce duş alın

İsviçre Alplerinde yer alan the Aparthaus Paradise adlı otelde Yahudi müşterilere dönük olarak yazılmış uyarı notlarının sosyal medyada yer alması, otele büyük tepki gösterilmesine neden oldu. Yahudi müşterilerden “havuza girmeden önce duş almasını” ve “buzdolabını sadece günün belli saatlerinde kullanmasını” talep eden iki uyarı notunun sosyal medyaya yansıması tartışma yarattı. İlk notta yer alan ifadeler şöyle: “Değerli Yahudi kadın, erkek ve çocuk konuklarımız. Lütfen yüzmeden önce ve yüzdükten sonra duş alın. Kurallara uymadığınız takdirde havuzu kapatmak zorunda kalacağım. Anlayışınız için teşekkürler: Ruth Thomas.”
Buzdolabının sürekli kullanılmamasını talep eden ikinci notta ise yine “değerli Yahudi müşterilerimiz” hitabı yer aldı ve “çalışanlarımız sürekli rahatsız edilmek istemiyor.” sözlerine yer verildi.
Dünya Yahudi Kongresi (WJF) Basın Departmanı Eski Başkanı Sacha Rothman Dratwa uyarı notlarını Twitter hesabı üzerinden “Bunu görene kadar gerçek olduğuna inanmamıştım. Yahudi bir aile tarafından bulunmuş. Arosa’da yer alan bir İsviçre otelinde yer alan bir uyarı.” sözleriyle paylaştı.
Tepkilerin ardından konuyla ilgili Blick gazetesine açıklama yapan otel yöneticisi Ruth Thomas, olayı bir “hata” olarak niteledi. Ancak not olarak “naif şeyler yazdığı” iddiasında bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan otel yönetimi de antisemitik bir maksatlarının olmadığını belirterek, uyarı notlarının kaldırıldığını ve Yahudi müşterileriyle bir sorunlarının olmadığını söyledi.
İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın, İsviçre’yi konuyla ilgili resmi olarak uyardığı belirtildi. Konuyla ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely mesajında “Maalesef antisemitimizm Avrupa’nın gerçeği. Bu tarz olayların hala antisemitizm mikrobunu taşıyan kişiler için caydırıcı olacak şekilde cezalandırılması lazım.” İfadelerini kullandı. İsviçreli bir Dışişleri Sözcüsü’nün ise “İsviçre ırkçılığı, antisemitizmi ve her türlü ayrımcılığı reddeder.” ifadelerini kullandığı belirtildi.
Kaynak: https://tr.sputniknews.com/yasam/201708161029718727-isvicre-otelde-uyari…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook