Fransa İslamofobi Müslüman

Fransa’daki bir okulda Müslümanları fişleme teftişi yapıldı

Fransa’daki bir okulda Müslümanları fişleme teftişi yapıldı

Fransa’da başta Müslümanlar, iktidarın meclis gündemine gelecek olan ayrılıkçı İslam ile mücadele yasa tasarından dolayı endişeli. Tıpkı Paris’te yöneticisi olduğu özel okulun güvenlik şartlarını karşılayamadığı gerekçesiyle kapatıldığını belirten Hanane Loukili gibi. Fransa‘daki bir okulda Müslümanları fişleme teftişi yapıldı. MHS özel eğitim kurumu başörtüsüne ve ders aralarında ibadet edilmesine izin verdiği için teftiş edildi. MHS kurumuna yapılan bu teftiş mecliste salı günü görüşülecek yasa tasarısıyla ilgili korkuları daha da artırdı. Loukili “Okula üç düzineden fazla polis geldi. 92 öğrenciyi sınıflarında tuttular. Her yerin, buzdolabının içinin bile fotoğrafını çektiler” diye konuştu. Akabinde 9 Aralık’ta Paris Emniyeti ve Savcılığı tarafından yapılan ortak açıklamada “İslamcılık” ve Cemiyetçi Ayrılıkçılıkla Mücadele (CLIR) platformu ekipleri tarafından teftiş edildiklerini ve “ayrılıkçı” olarak fişlendiklerini öğrendiklerini belirtti.

“Ayrılıkçılıkla fişlendiğimizi öğrendik”

Loukili, gelen teftiş ekiplerinin CLIR bünyesinde olduklarına dair taraflarına herhangi bir bilgi iletilmediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “İki kez teftişe geldiler, teftişlerin neticesinde ayrılıkçılıkla fişlendiğimizi öğrendik. Fakat sorun şu ki birincisi bu gerekçeyle teftiş edildiğimizi bilmiyorduk, ikincisi hangi delillere dayanarak bizi ayrılıkçılıkla suçladılar? Ve daha da ötesi bu gerekçe ile fişlendiğimiz dönem ayrılıkçılık yasa tasarısı daha gündeme bile gelmemişti. Bu ikiyüzlülük. Çünkü güvenlik gerekçesiyle kontrole geldiklerini söyleyip başka bir amaç gütmüşler” Loukili, okul yönetimi olarak mahkemeye itiraz başvurusunda bulunduklarını yakın zamanda teftişlere ilişkin bir duruşma olacağı bilgisini verdi. “Bu yasa tasarısı ayrımcılığı meşru bir zemine taşımak istiyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir yandan, ayrımcılığa karşı bir platform kurduğunu söyleyecek diğer yandan da ayrımcılığa neden olacak bir yasa tasarısında ısrar edecek. Peki hükümet tarafından ayrımcılığa uğradığımızı kime şikayet edeceğiz?” diyerek, mücadeleden geri durmayacaklarını açıkladı.

Fransa’daki bir okulda Müslüman öğrencilere hakaret edildi

Fransa’daki bir okulda Müslüman öğrencilere hakaret edildi. Polis okul baskınıyla ilgili yorum yapmazken, o sırada sınıfta olan Omar adlı 17 yaşındaki öğrenci, “Korktum. Anlamadık. Fotoğraf çekiyorlardı ve bazı memurlar gençlere hakaret etti” dedi. Omar, yasa tasarısına karşı Pazar günü Paris’te düzenlenen protestoya katılanlar arasındaydı. Pazar günü başkent Paris’in Trocadero Meydanı yakınında toplanan kalabalık, resmi adıyla “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasa tasarısına Müslümanlara ayrımcılık uygulandığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Ülkedeki birçok Müslüman dernek de yasa tasarısının “İslam karşıtı” bir ortam yaratacağını belirterek, Müslümanlar için “olumsuz” sonuçlar doğurabileceğini düşünüyor. Filistin yanlısı dernek olan EuroPalestine Başkanı Olivia Zemor, ayrılıkçılık yasa tasarısının çok tehlikeli durumlara zemin hazırladığını, toplumun genelini kontrol ve gözetim altına alma potansiyelini taşıdığını söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook