Fransa’da Müslümanlara ait bir okul kapatıldı

Fransa‘da “İslami ayrılıkçılıkla mücadele” olarak da bilinen tartışmalı “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasası kapsamında Müslümanlara ait olduğu belirtilen özel bir okul kapatıldı. Müslümanlara ait okulun kapatılması tepkilere neden oldu. Seine-Maritime Valiliği, Rouen kentindeki özel okulu, yakın zamanda belirlenen eğitim yasası ve bağlı olduğu “Educ’ and Valeurs” anlaşmasının dışında kaldığı gerekçesiyle Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler yasası kapsamında kapattı. Rouen Belediye Başkanlığı okulun kapanması ile ilgili yorum yapmadı. Okulun kapanmasına ülkedeki Müslüman çevreler tepki gösterdi. Domes&Minarets adlı oluşum, Müslümanlara ait yapıların parçalanmasına Rouen’deki okulun kapatılmasıyla devam edildiğini duyurdu. Bir Twitter kullanıcısı da ayrılıkçılık yasasının Müslümanları bir araya getiren kültürel, dini, sosyal dokuyu parçalamak, Müslümanlara yönelik “cadı avı” için bir araç olduğunu söyledi. Öte yandan ilkokul seviyesinde 2014’ten bu yana varlık gösteren okulun halihazırdaki 14 öğrencisinin kayıtlarının en kısa sürede başka okullara alınacağı bilgisi paylaşıldı.

fransa-musluman-okul
Fransa’da Müslümanlara ait bir okul kapatıldı

Eğitimin ciddiyetle yapılmadığı öne sürüldü

Seine-Maritime Valiliği, 17 Mart’ta “Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıklarının, radikal İslamcılık ve toplumsal ayrılıkçılıkla mücadele birimleri aracılığıyla bu okulları denetim altına almak için harekete geçtiği” okulun, Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler yasası kapsamında kapatıldığını duyurmuştu. Açıklamada, söz konusu okula Şubat ve Eylül 2021’de, bu yıl ise ocak ayında yapılan denetimlerde eğitimin yeterli titizlik ve ciddiyetle yapılmadığının belirlendiği ileri sürüldü. Okula gönderilen uyarıların yöneticilerce dikkate alınmaması üzerine Valiliğin okulu kapatma kararı aldığı bildirilmişti.

Müslümanlar Fransa’yı sessizce terk ediyor

Fransa’da Müslümanlara uygulanan baskılar, Amerika merkezli New York Times (NYT) gazetesine de konu oldu. New York Times gazetesi, ayrımcı ve İslam karşıtı muamelelere maruz kalan çok sayıda Müslüman’ın kendilerini güvende hissetmemeleri nedeniyle ülkeden sessiz sedası ayrıldığını yazdı. Gazetenin yayımladığı özel haber, Müslümanların Fransa’yı sessizce terk edişi başlığıyla servis edildi. Haberde, ülkede yaklaşan cumhurbaşkanı seçimi kampanyalarında ağırlıklı olarak göç tartışmaları ele alındı. Fransa’yı terk eden Müslümanların sayısının gün geçtikçe arttığı, bunun derin bir krize işaret ettiği kaydedildi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un en yakın 3 rakibinin seçim kampanyalarında daha çok “göç karşıtlığını” vurguladığı belirtildi. Fransa’nın son yıllarda birçok Avrupa ülkesinden daha az göç aldığı dile getirildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook