almanya-türk-odev

Almanya’da bir lisede Türkleri aşağılayan ödev verildi

Almanya‘nın Duisburg kentindeki Krupp lisesinde “Hansel ve Gretel” masalından esinlenerek oluşturulan ve Türkleri rencide eden ifadelerin yer aldığı “Murat ve Ayşe” ödevi tepki çekti. Türklere yönelik ırkçı ifadelerin yer aldığı ödevde, Murat ve Ayşe’nin ormanda geçen hikayesinde, ormanda döner kebap aramasını konu eden bir metin yer aldığı bildirildi. Metnin sonunda öğrencilerden 4 soruya yanıt vermeleri istendiği belirtildi. Almanya’da avukatlık yapan Fatih Zingal, AA muhabirine konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ön yargı ve klişelere hizmet eden ödevi eleştirerek bir öğretmenin öğrencilerine neden böyle bir ödev verme ihtiyacı hissettiğini merak ettiğini söyledi. Zingal, daha önce de okullarda Türk ve yabancıları ötekileştiren ya da ırkçı ifadelerin yer aldığı ödevler verildiğini hatırlattı. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Eğitim Bakanı Yvonne Gebauer’in bu konuda açıklama yapmasını talep etti. Avukat Zingal, “Irkçılık ve ayrımcılık içeren bütün ders malzemelerinin tekrar gözden geçirilmesi bir elzemdir. Çünkü bu ilk hadise değildir, son hadise de olmayacak. Birçok ders kitabında ırkçılık ve ayrımcılık mevcut. Özellikle Türkleri aşağılayan ifadeler yer aldığı için Eğitim Bakanlığının tüm ders materyallerini tekrar gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada da ırkçı olayın Eğitim Ataşeliği tarafından incelendiği ve konunun takipçisi olunacağı duyuruldu.

almanya-turk-odev
Almanya’da bir lisede Türkleri aşağılayan ödev verildi

Başka bir lisede de Türklere yönelik ırkçı ödev verildi

Şubat 2020’de Siegburg kentindeki bir lisede de felsefe dersinde bir öğretmen öğrencilerine “Türklere yönelik ırkçı ve önyargılı ifadeler içeren” bir ödev verdi. Bölgede yaşayan Türkler ırkçı ödeve tepki gösterdi. Gymnasium Alleestrasse okulunda öğretmen, öğrencilerinden “Almanya’da yaşayan bir Türk babanın kızını oturma izni alabilmesi için bir akrabasıyla evlendirmesi” konusunu tartışıp, değerlendirmelerini istedi. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Türk Veli Dernekleri Federasyonu, KRV Eğitim Bakanı Yvonne Gebauer’e açık mektup yazdı. Mektupta, öğrencilere verilen aşırı önyargılı ve klişelerle dolu böyle bir ödevin kabul edilemez olduğu belirtildi. Konuyla ilgili bakanlıktan yazılı bir açıklama talep etti.

“Ödev karşısında şaşkına dönmüş bulunuyoruz”

FÖTEV Başkanı Aysun Aydemir ve Başkan Yardımcısı Ali Sak imzasıyla yayımlanan mektupta, şu ifadeler yer aldı: “Ne yazık ki sadece biz değil, diğer eyaletlerden de birçok Türk kökenli ebeveyn, Siegburg Alleestrassee okulundaki bir öğretmenin öğrencilere yazılı olarak yanıtlamaları için sunduğu aşırı önyargılı ve klişelerle dolu bir ödev karşısında şaşkına dönmüş bulunuyoruz. Burada söz konusu Türk ailenin kızlarını rızası olmadan evlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda yasa dışı şekilde sosyal avantaj elde etmek amacıyla hileye başvurdukları, yani ‘parazit’ oldukları vurgulanmak isteniyor. Bu tür eğitim metodu, özellikle de aşırı sağ popülistlerin kelime dağarcığını besler ve bu tür basma kalıp önyargıların öğrencilerin zihninde kalıcı olmasına yardımcı olur ve tüm Türk kökenli ailelerle ilişkilendirilmesine de yol açar.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook