fransa-islam-düşmanlığı

Fransa’da iki mescide İslam karşıtı yazılar yazıldı

Fransa’da İslam karşıtı saldırılar artıyor. Ülkenin güneyindeki iki mescide Müslümanlara yönelik ırkçı yazılar yazıldı. Savcılık ise olayın faillerini bulmak için soruşturma başlattı. Fransa’da yerel gazete La Provence’in yaptığı habere göre, Aix-en-Provence kentinde iki mescidin girişine 25 Mayıs’ta gece geç saatlerde yazılan yazılarda “İslam öldürür” ve “İslam, Avrupa’dan çık dışarı” ifadeleri yer aldı. Bölgeye gelen belediye ekipleri İslam karşıtı yazıları sildi. Belediye meclis üyesi Salah-Eddine Khouiel ise söz konusu yazılara tepki gösterdi. Khouiel, “Bu skandal eylemleri kınıyoruz” diye konuştu. Savcılık olayın faillerini bulmak için soruşturma başlattı. Ancak henüz olayla ilgili olan kişiler yakalanamadı. Bölgede bir görgü tanığı veya güvenlik kamerası bulunmadığı açıklandı.

İslam düşmanları Müslümanlara ait bir marketi kundaklamıştı

Geçtiğimiz aylarda ülkenin güneybatısındaki Bon-Encontre kentinde de Müslümanlara ait bir market kundaklandı. Fransız La Depeche gazetesinin haberine göre, Bon-Encontre’deki marketin dün gece kundaklandığı ve duvarına Nazilerin sembolü gamalı haç çizildiği belirtildi. Kasım 2021’de açılan marketin içinin tamamının yangında zarar gördüğü fakat yaralananın olmadığı öğrenildi. Polisin kundaklama olduğu konusunda şüphesinin bulunmadığı, olaya ilişkin soruşturma başlattığı aktarıldı. Olay nedeniyle markette çalışan 3 kişi de işsiz kaldı. Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinden milletvekili Mathilde Panot, Twitter hesabından paylaşım yaparak olaya tepki gösterdi. Panot, “Yine aynı medya ve siyasetçiler tarafından Müslüman nefreti yapılıyor” dedi. Fransız yazar ve siyasetçi Thomas Portes de Twitter hesabından, “Bu ırkçı saldırılar korkunç ve failleri ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Aşırı sağın fikirlerinin nereye doğru geldiği açık” ifadelerini kullandı.

Fransa’da Müslümanlar baskı altında

Fransa’da Müslümanlar baskıya maruz kalıyor. Ülkedeki Müslüman ırkçılığı devlet eliyle körükleniyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, ağustosta Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına müdahale ediyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook