kanada-yerli-mezar

Kanada’da yerlilere ait yeni mezarlar bulundu

Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki bir yatılı kilse okulunun bulunduğu bölgede radarlarla arama çalışmalarında 14 kayıt dışı mezar bulundu. Kanada’nın Saskatchewan eyaletinin başkenti Regina’nın yaklaşık 116 kilometre kuzeyinde bulunan George Gordon First Nation yerli topluluğunca bir süre önce çalışma başlatılmıştı. Bulunan mezarlara ilişkin bulgular kamuoyuna duyuruldu. George Gordon Yerlileri Şefi Byron Bitternose, konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Arama çalışmalarının Gordon’s Yatılı Kilise Okuluna ait 4 farklı bölgede başlatıldığını ve ilk aramalar sonucu resmi kayıtlarda olmayan 14 mezar yerinin saptandığını bildirdi. “Bugün topluluğumuz ve torunlarımız hem zihinsel hem duygusal hem fiziksel hem de cinsel olarak bir yüzyıl boyunca süren istismardan geriye kalan bu mirası taşımaya devam ediyor. Önümüzdeki aylarda devam edecek aramalarda bu alan, öncelikli çalışma alanı olacak. Umuyorum ki bir gün çocuklarımıza, büyük büyükanne ve büyükbabalarının, ebeveynlerinin ve kardeşlerinin neler çektiğini içeren tüm hikayeyi anlatabileceğiz.”

kanada-yerli-mezar
Kanada’da yerlilere ait yeni mezarlar bulundu

“Ailelerinden zorla alınan çocuklar bu okula yerleştirildi”

Kanada halkına da çağrıda bulunan Bitternose, “George Gordon First Nation topluluğunu ve tüm katılımcıları dualarınızda tutmanızı alçakgönüllülükle rica ediyoruz.” diye konuştu. Bitternose’nin yaptığı açıklamaya göre, ailelerinden zorla alınan yerli çocukları bu okula yerleştirildi ve bu çocuklardan bazıları asla evlerine geri dönemedi. George Gordon First Nation Mezarlığı Komitesi Başkanı Sarah Longman da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kanada genelinde aranan diğer mezarlık alanlarında görülen kalıplara dayanarak zemindeki bozulmaların, çocuk mezarları olma olasılığının yüksek olduğunu dile getirdi. Logman, aramanın tamamlanmaktan uzak olduğunu ve muhtemelen süreci tamamlamak için en az 10 yıllık zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Longman, “George Gordon’daki yatılı okulun 100 yılı aşkın tarihiyle uğraştığımızı düşünürseniz, aradığımız şeyi bulmak için yapılacak çok iş ve kapsanacak çok alan olduğunu görürsünüz.” dedi. Kanada Ulusal Hakikat ve Uzlaşma Merkezi kayıtlarına göre, Gordon’s Yatılı Kilise Okulu 1876’da Kanada Anglikan Kilisesi tarafından gündüz okulu olarak kuruldu. Okul, 1888 yılında öğrenci konutlarının inşası ile genişletildi ve yatılı kilise okuluna dönüştürülerek kapatıldığı 1996’ya kadar faaliyet gösterdi.

İlk yerli mezarları 2021’de bulundu

Kanada‘da eski yatılı kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları, ilk defa 29 Mayıs 2021’de bulunmuştu. British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki okulun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ait ceset kalıntıları dünya gündeminde uzun süre konuşulmuştu. Saskatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde de 24 Haziran 2021 tarihinde resmi kayıtlarda bulunmayan 751 çocuk cesedi kalıntısının olduğu mezarlar ortaya çıkmıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook