fransa-cami-islam

Fransa camileri kapatmaya devam ediyor

Fransa camileri kapatıyor

Fransa camileri kapatmaya devam ediyor. Beauvais kentinde “radikal içerikli vaazlar verildiği” gerekçesiyle 6 aylığına kapatılması için yasal işlem başlatılan Bilal Camisi hakkında karar verildi.
Fransız basınında yer alan haberlere göre, Oise Valiliği 14 Aralık’ta, radikal vaazlar verildiği gerekçesiyle kapatılması için yasal süreç başlattığı Beauvais kentindeki Bilal Camisi’nin 6 ay süresince kapatılmasına hükmetti. Vaazlarda, cihat, nefret ve şiddetin teşvik edildiğinin ileri sürüldü. Cami hakkındaki karar 2 gün içinde uygulamaya konulacak. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 14 Aralık’ta konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dermanin, Beauvais’deki Bilal Camisi’nde “radikal içerikli vaazlar” verildiği, “Hristiyanlara, eşcinsellere ve Yahudilere” karşı mücadele edildiği gerekçesiyle kapatılması için yasal süreç başlatıldığını bildirmişti. Darmanin, kararın “aşırıcılık yasası” olarak bilinen “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasası kapsamında alındığını söylemişti.

fransa-cami-macron
Fransa camileri kapatmaya devam ediyor

Fransa camileri hedef alıyor

Caminin avukatı Samim Bolaky ise karara tepki gösterdi. Bolaky, imamın, kendisine sorulan soruya cevaben mensup olduğu dinin hükümlerini paylaştığını, vaazlarının içeriğinin aşırıcılık olarak nitelendirilmeyeceğini dile getirmişti. Bolaky, caminin kapatılması girişimiyle Beauvais’deki Müslüman toplumunun cezalandırılmak istendiğini belirtmişti. Bilal Camisi, 23 Aralık’ta valilik tam karara varmadığı için geçici olarak kapılarını ibadete açmıştı. Fransa’da 99 camide yapılan denetimler sonucunda 21’i kapatıldı. 6’sı hakkında da kapatılması için yasal süreç başlatıldı. Fransa camileri hedef alıyor. Öte yandan ülkedeki Müslümanlar da ötekileştiriliyor. Bu nedenle Fransa, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum ile sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütleri tarafından sık sık eleştiriliyor.

Fransa’da İslam düşmanlığı sistematik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, ağustosta Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına müdahale ediyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook