BM: Filistin’i işgal eden İsrail’den hesap sorulmalı

Filistin’i işgal eden İsrail’den hesap sorulmalı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü, devam eden İsrail işgali ve yerleşimlerine karşı sessiz kalınmaması çağrısı yaptı. Uluslararası toplumun Filistin’i 54 yıldır işgal ettiği için İsrail’den hesap sorması gerektiğini dile getirdi. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk, yaptığı yazılı açıklama yaptı. Lynk, “BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından 2334 sayılı kararın kabul edilmesinin beşinci yıl dönümünde, uluslararası toplum kendi verdiği sözleri ve kendi yasalarını ciddiye almak zorundadır.” çağrısında bulundu. Uluslararası toplumu, Filistin’i 54 yıldır işgal ettiği için İsrail’den hesap sormaya çağıran Lynk, işgalden sorumlu İsrail’den hesap sormak için kararlı bir uluslararası müdahale olmadan Filistin’in kendi kaderini tayin etmeye ve çatışmaların yakın bir gelecekte sona ereceğine dair hiçbir umut olmadığını vurguladı.

İsrail işgal altındaki topraklarda yerleşim faaliyetlerini durdurmalı

Lynk, uluslararası toplumu Orta Doğu’da barışı sağlamak için hak temelli bir yaklaşım geliştirmeye ve İsrail’i uluslararası hukuka uygun hale getirmeye davet etti. “Eğer bu 2334 sayılı karar uluslararası toplum tarafından gerçekten uygulanmış olsaydı ve İsrail tarafından riayet edilmiş olsaydı, büyük ihtimalle adil ve kalıcı bir barışın eşiğinde olurduk.” diye konuştu. BM Güvenlik Konseyinin Aralık 2016’da aldığı 2334 sayılı karar, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim faaliyetlerini derhal durdurmasını talep ediyor.

İsrail Filistinlilere zulmediyor

İsrail işgal ettiği Filistin topraklarında sadece yerleşim faaliyetleri yürütmüyor. İşgalci İsrail askerleri Filistinlilere adeta zulmediyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Filistinliler zorla evlerinden çıkarılıyor. Kimisi sokak ortasında acımasızca darbediliyor. Kimi aylarca gözaltı merkezlerinde hapsediliyor. Kimisi ise öldürülüyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

israil-filistin-bm
Filistin’i işgal eden İsrail’den hesap sorulmalı
Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook