Fransa Başbakanı Manuel Valls, New York Times’ın haşema yasağı ile ilgili raporunu eleştirdi

Fransa Başbakanı Valls, Fransa’da Müslüman kadınlara karşı yapılan ayrımcılığa dair New York Times’ta yayınlanan bir makaleyi eleştirerek, New York Times’ı ülkesiyle ilgili “kabul edilemez” bir resim sunmakla suçladı. Huffington Post’un Fransızca sitesinde yayınlanan yazısında Valls, makalenin kabul edilemez bir resim sunduğunu, çünkü Fransa’nın aydınlanmanın ve özgürlüklerin ülkesi olduğunu iddia etti.
Valls, haşema (burkini) yasağının kadının özgürlüğü için yapılan mücadelenin bir parçası olduğunu söyledi. Valls haşemanın, yükselişte olan ve kamusal alanda kendisini kabul ettirmek isteyen radikal İslam’ın bir provokasyonu olduğu iddiasını yineledi.
New York Times’ta 2 Eylül’de Fransa’da Müslüman kadınların durumlarına ilişkin bir makale yayınlanmıştı. Makalede bir çok Müslüman kadınla röportaj yapılmış ve onların şikayetlerine yer verilmişti. Bazı Müslüman kadınlar haşema (burkini) sayesinde plaja gitmek ve yüzmek gibi aktivitelere katılma fırsatı bulduklarını söylemişlerdi. Ayrıca birçoğu, Fransa’da ve Belçika’daki son saldırılardan sonra başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılığın katlanılmaz boyutlara geldiğini belirterek Fransa’dan ayrılmayı düşündüklerini ifade etmişlerdi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook