Mısır tarafından kapalı tutulan Refah sınır kapısında yolcular perişan bir halde bekletiliyorlar

Yılın çoğu günlerinde Mısır tarafından kapalı tutulan ve Gazzelilerin hacca gitmesi için iki taraflı olarak açılan Refah sınır kapısında yolcular zor şartlarda beklemeye devam ediyor.
Gazze’den hac ibadetini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a gitmek isteyen Gazzelilerin ve yurtdışından Gazze’ye geri dönmek isteyen Filistinlilerin Refah sınır kapısının iki tarafında bekleyişi sürüyor.
Mısırlı yetkililerin Gazze’ye geçişine izin vermediği, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu yaklaşık 150 yolcu sokakta uyumak zorunda kaldı. Gazzeliler güneş altında uzun süre beklemek zorunda kalıyor.
Yolculardan biri, su ve yiyeceğin haricinde herhangi bir hizmete erişimlerinin olmadığını ve Mısırlı yetkililerin kötü muamelede bulunduklarını belirtti. Kalabalığı kontrol altına almak için Mısırlı yetkililerin kimi zaman havaya ateş ettikleri de ifade ediliyor.
Gazze’den çıkmak için bekleyen hacı adaylarının da bekleyişi sürüyor. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in özel davetiyle hacca gitme şansı yakalayan Gazzeliler, Refah Sınır Kapısı’nın Gazze tarafında nispeten daha iyi şartlarda bekletiliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook