Danimarka’da başörtüsünü çıkartmayan kadınların işsizlik ödenekleri kesilecek

Danimarka’da işsiz başörtülü vatandaşlar önerildikleri iş yerlerinde işverenin istemesi durumunda başörtülerini çıkarmak zorunda kalacak. Başörtülerinin çıkarılmak istenmesi nedeniyle önerilen işi kabul etmeyen başörtülü işsizlerin işsizlik ödenekleri ise kesilecek.
Avrupa Birliği’nin en yüksek yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı, 14 Mart’ta aldığı bir kararla birlik üyesi ülkelerde işverenlerin çalışanlarının, “görülebilir bir şekilde herhangi bir siyasi, felsefi ya da dini simge taşımalarını” yasaklayabileceğine hükmetmişti. Danimarka’nın en büyük belediyelerinden ikisi önerildikleri iş yerinde türbanını çıkarması istenmesine karşın bunu kabul etmeyen başörtülü işsizlerin işsizlik ödeneklerini kesme yoluna gitmişti.
Danimarka Halk Partisi Entegrasyon Sözcüsü milletvekili Martin Henriksen´in “işsizlik kasalarının, başörtüsünü çıkarması istenmesine karşın bunu kabul etmeyen başörtülü işsizlerin işsizlik ödeneklerini kesme hakkı olup olmadığı” yönündeki soru önergesini yanıtlayan Danimarka Çalışma Bakanı Troels Lund Poulsen, belediyelere bir mektup göndererek kurallara açıklık getireceğini, sosyal güvenlik alanındaki uygulama ve yükümlülüklerin uygulanmasını harfiyen isteyeceğini söyledi. Danimarka çalışma yasaları uyarınca, işsiz Danimarkalılar işçi bulma kurumlarının gösterdikleri işleri, kendilerine uygunluğunu sorgulamaksızın kabul etmek zorunda.
Çalışma Bakanı’nın soru önergesine verdiği cevabı memnunlukla karşıladığını belirten aşırı sağ Danimarka Halk Partisi milletvekili Henriksen, “Danimarka toplumunda bizim, İslamcı eğilimlere hayır deme hakkımız önemli. Burka ve başörtüsü insanları temiz ve temiz olmayan diye bölen bir ideolojinin simgeleri” diye konuştu.
Kaynak: http://www.haberturk.com/dunya/haber/1435536-danimarkadan-skandal-basort…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook