ABD’de her 5 Müslümandan biri, uğradığı ayrımcılık yüzünden ülkeyi terk etme planları yapıyor

2016 yılı, ABD’de Müslümanlar için çok zor geçti. Ülkedeki İslamofobik saldırılar, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra olduğu gibi dramatik bir biçimde arttı. Müslüman karşıtı uzmanlar bu tarz değerlendirmeleri abartılı bulsa da, yakın zamanda yayınlanan bir anket çalışması, Müslümanların yaşadıkları ayrımcılığın endişe verici boyutlara ulaştığını ortaya koydu.
Ankete göre, ABD’li Müslümanların çoğunluğu — 60%— geçtiğimiz yıl dini ayrımcılığa maruz kaldı. Ankette, Müslüman çocukların Yahudi öğrencilere göre 2 kat, genel nüfusa oranla ise tam 4 kat daha fazla fiziksel şiddet ve sataşmaya maruz kalma ihtimali olduğu da ortaya çıktı. Ayrıca, her beş Müslümandan birinin, yaşadıkları korku yüzünden zorunda kalmaları durumunda ülkeyi terk etme planları yaptıkları ifade edildi.
Kar amacı gütmeyen bir think-tank kuruluşu tarafından yapılan ulusal araştırma, 4-23 Ocak tarihleri arasında ABD’li Müslümanların en çok tartışıldığı dönemde 1249 tamamlanmış çalışmaya dayanarak gerçekleştirildi. Hata payı oranının, +/- %2.8 olduğu açıklandı.
Kaynak: https://www.buzzfeed.com/hannahallam/many-muslims-feel-so-discriminated-…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook