Avusturya’da burkaya yasak geliyor: yasak hükümet programına girdi

Avusturya’da beş gün süren pazarlıklar neticesinde koalisyon hükümeti yeni programı üzerinde uzlaştı. Sosyal Demokrat Parti ile koalisyonun küçük ortağı muhafazakar Avusturya Halk Partisi, hükümet programlarına aşırı sağı memnun edecek maddeler ekledi.
Avusturya Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Lideri Christian Kern, kamuya açık alanlarda vücudun tamamını örten kıyafetlerin giyinilmesinin yasaklanacağını söyledi.
Koalisyon hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Avusturya Halk Partisi (ÖVP) arasında erken seçime gidilmesini önlemek için yapılan görüşmelerde uzlaşıldığı bildirildi.
‘Koalisyonu Kurtarma Paketi’ olarak tanımlanan, 2018’in sonuna kadar geçerli olacak hükümet programı, Avusturya Başbakanı Christian Kern ve Başbakan Yardımcısı Reinhold Mitterlehner tarafından kamuoyuna açıklandı.
Avusturya’nın muhafazakar eğilimli Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Sosyal Demokratların daha önce karşı çıktığı burka yasağı konusunda taviz vermesini sosyal medya hesabından tebrik etti: “Burka ve hicab gibi ya da Selefilerin Kuran dağıtmaları gibi topluma karşı sembolik şeyler… Bunlar yasaklanacak.”
Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/01/30/avusturya-da-burka-yasagi-hukumet-prog…https://tr.sputniknews.com/avrupa/201701311026999857-avusturya-burka-yas…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook