Trump yönetimindeki ABD’nin ilk askeri operasyonunda, Yemen’de en az 10 kadın ve çocuk öldürüldü

Yerel medya ve doktorların açıklamasına göre, Trump yönetimindeki ABD’nin ilk askeri operasyonunda en az 10 Yemenli kadın ve çocuk öldürüldü.
ABD ordusu, Pazar günü al-Bayda bölgesinin güneyine düzenlediği saldırıda, 14 El Kaide üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. Pentagon, açıklamasında sivil ölümlerinden bahsetmedi. Ayrıca bir ABD komandosunun öldüğünü, 3’ünün ise yaralandığını bildirdi.
Al-Bayda bölgesine bağlı Yakla kasabasındaki doktorlar, toplam ölü sayısının 30 olduğunu, bu rakamın içerisinde 10 kadın ve çocuğun da bulunduğunu belirttiler.
ABD doğumlu olan ve 2011’de İHA saldırısıyla öldürülen Yemenli vaiz Anwar Al-Awlaki’nin 8 yaşındaki kızı da kurbanlar arasındaydı. Küçük kızın dedesi, kızının boynundan vurulduğunu ve iki saat boyunca acı çekerek can verdiğini söyledi. Eski tarım bakanı olan Nasser Al-Awlaki, Reuters haber ajansına “niçin çocuklar öldürülüyor? Yeni ABD yönetimi bu. Çok üzücü, büyük bir suç” dedi.
Trump operasyonu başarılı olarak nitelendirdi ve operasyon sırasında istihbaratın bir araya getirilmesinin ABD’nin terörizmle mücadelesinde yardım edeceğini söyledi.
Kaynak: http://www.aljazeera.com/news/2017/01/yemen-170129101045539.html

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook