almanya-cami-saldirisi

Almanya’da camiye boyalı saldırı gerçekleştirildi

Almanya’da Müslümanlar tehdit altında yaşamaya devam ediyor. Ülkede, Müslümanları hedef alan ırkçı saldırılar her geçen gün artıyor. İslam düşmanı ırkçılar, neredeyse her gün ülkede Müslümanların yaşadığı bölgelerde camilere saldırıyor. Son olarak Hessen eyaletinin Kassel kentinde, bir camiye daha saldırı düzenlendi. Avrupa Türk İslam Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Ahmet Yesevi Camisi’ne kimliği belirsiz kişiler tarafından boyalı saldırı gerçekleştirildi. Cami yetkilileri, sabah saatlerinde duvarların boyandığını görünce durumu polis ekiplerine bildirdi. Güvenlik kameralarının görüntüleri, polis ekiplerine verildi. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, faillerin yakalanmasını istediklerini belirtti. Kassel kentindeki camilere ve Türk kuruluşlarına geçmişte de terör örgütü PKK tarafından saldırılar gerçekleştirildiğini ifade ettiler. Türk vatandaşlar saldırıların son bulmasını istediklerini dile getirdiler.

almanya-islam-cami
Almanya’da camiye boyalı saldırı gerçekleştirildi

Alman halkı da ülkedeki ırkçılığı kabul ediyor

Almanya Aile Bakanı Lisa Paus, ülkede yaşayanların yüzde 90’ının ülkede ırkçılık olduğunu kabul ettiğini açıkladı. Lisa Paus, Berlin’de “Ulusal Ayrımcılık ve Irkçılık İzleme” kurumunun 5 bin kişiyle görüşerek yaptığı araştırma sonuçlarını duyurdu. Paus, ırkçılığın Almanya’da temel anayasal değerlere zarar verdiğini belirtti. Paus, “Araştırma sonucuna göre, Almanya’da yaşayanların yüzde 90’ı ülkede ırkçılık olduğunu kabul ediyor. İstesek de istemesek de ırkçılık her yerde ve hepimizi etkiliyor. Hatta ırkçılık sonucu hayatını kaybedenler oluyor.” diye konuştu. Araştırma, Almanya’da yaşayanların yüzde 22’sinin en az bir kere ırkçılık yaşadığını ortaya koydu. Araştırmada, Müslüman karşıtı ırkçılığın, Müslüman kadınları Batı toplumlarında “bütünleştirilebilir” bir azınlık olarak kurguladığı ve bu şekilde dışladığı ifade edildi. Almanya’da dini aidiyete odaklanmanın, daha önce “misafir işçi” veya “yabancı” olarak değerlendirilen nüfus gruplarının giderek daha fazla “Müslüman” olarak yorumlanmasının nedeninin, bir algı değişikliğinin sonucu olduğu aktarıldı.

Müslüman olmak tek başına bir “sorun”

Müslüman olmanın, tek başına bir “sorun” hatta bir “tehlike” olarak algılandığı kaydedilen araştırmada, dini mensubiyetin ırksallaştırıldığı dile getirildi. Araştırmaya göre, nüfusun dörtte birinden fazlası, sosyal gruplar arasındaki eşitsizliğin meşru olduğu fikrini paylaşıyor. Almanya’da birçok kişi hala insan ırklarının varlığına inanıyor. Irkçı grupların genç üyeleri arasında doğrudan ırkçılık deneyimleri daha sık hale geliyor. Almanya’da ırkçılığın varlığından neredeyse hiç kimsenin şüphesi olmadığı ifade ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook