Kanada’da yatılı kilise okulunda yine çocuk cesetleri bulundu

Kanada‘da yatılı kilise okullarında yerlilere ait çocuk mezarları bulunmaya devam ediyor. Son olarak Alberta eyaletindeki bir yatılı kilise okuluna ait alanda, “sayısız” çocuk cesedi kalıntıları bulunduğu duyuruldu. Eric Large, Alberta eyaletinin doğusundaki Saddle Lake Cree Nation yerli topluluğu adına bir açıklama yaptı. Şubat ayından bu yana St. Paul kenti yakınlarında bulunan Blue Quills Yatılı Kilise Okuluna ait sahada araştırma yaptıklarını ve sayısız çocuk cesedi kalıntısına ulaştıklarını dile getirdi. Eric Large, kendisinin de bir zamanlar söz konusu olan yatılı kilise okulunda kaldığını söyleyerek, “Kanada’daki en korkunç yatılı okullardan biriydi” diye konuştu. Large, resmi kayıtlara girmemiş çocuk cesedi sayısının sanılandan fazla olabileceğini ifade etti.

kanada-yerli-ceset
Kanada’da yatılı kilise okulunda yine çocuk cesetleri bulundu

200’den fazla ceset kalıntısına ulaşıldı

Large, şu ana kadar yaptıkları çalışmalarla 200’den fazla çocuk cesedi kalıntısına ulaştıklarını söyledi. Ancak bölgede bundan da fazla kalıntı olabileceğini ve bu durumun araştırılması gerektiğini belirtti. Federal hükümetten, bölgeye yüzey tarama radarları ve yerli halk için rehabilitasyon desteği istedi. Yerli topluluğuna ait mezarlığın, Blue Quills Yatılı Kilise Okulu sahasının yakınında olduğunu anlatan Large, 2004 yılından bu yana topluluk mezarlığında yeni mezarlar kazılırken kazara çok sayıda çocuk cesedi kalıntısı bulunduğunu açıkladı. Large, St. Paul Piskoposluğundan elde edilen Katolik Kilisesi kayıtlarının, 1898 ile 1931 yılları arasında okulda 212 öğrencinin öldüğünü gösterdiğini ancak federal devlet kayıtlarında bu sayının 25 öğrenci olarak geçtiğini bildirdi.

Beyaz bezlere sarılı çocuk cesetleri

Yerli halkın, 2004 yılında aynı bölgede bir toplu mezar keşfettiğini, beyaz bezlere sarılmış çok sayıdaki çocuğun tifo salgınında öldüklerinin düşünüldüğünü ve o dönemde bulunan birçok çocuk cesedi kalıntısı gibi yeniden gömüldüklerini söyleyen Large, “Kayıp çocukların sayısı çok fazla. Okul, şiddet, hastalık, açlık, istismar ve ölümle boğuşuyordu” dedi. O dönemde yerli topluluğun 12 bin üyesi olduğunu ve her aileden dört ya da beş çocuğun zorla alındığını söyleyen Large, “eve hiç gelmeyen kayıp çocuklarımızla ilgili karmaşık bir bulmacayı bir araya getirmek için çalışıyoruz” dedi. Kanada‘da eski yatılı kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları, ilk defa 29 Mayıs 2021’de British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki okulun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ait ceset kalıntılarıyla gündeme gelmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook