ABD’de son 7 haftada 4 cami kundaklandı

7 Ocak 2017’de Texas eyaletinde inşaat halinde bulunan bir İslam merkezi kundaklandı. Bundan bir hafta sonra, 14 Ocak’ta, Washington’un Bellevue kentindeki bir İslam merkezi kundaklandı. 27 Ocak’ta, yine Texas eyaletinde Victoria İslam Merkezi kundaklanarak tahrip edildi. Daha sonra 24 Şubat’ta, Florida eyaletinde bulunan bir caminin ön girişinde bir yangın çıktı. Yetkililer, 4 yangının 3’ünün kundaklamadan kaynaklandığına hükmetti.
Southern Poverty adlı hukuk merkezinde deneyimli hukukçu Mark Potok, daha önce hiç 7 hafta içerisinde 4 caminin yandığına şahit olmadıklarını söyledi. Potok, bu hadiselerin, Müslümanlara yönelik topyekun saldırıların bir parçası olduğunu belirtti.
Cami kundaklamaları, dini azınlık gruplarını hedefleyen nefret suçlarına ilişkin korkuları da gündeme getirdi. Geçen haftalarda, Yahudi cemaatinin ülke çapındaki merkezlerinde ve okullarında çok sayıda bomba tehdidi çağrısı yapıldı. Üç eyalette ise Yahudi mezarlıkları tahrip edildi. Uzmanlar, Müslümanlara ve Yahudilere yönelik bu nefret suçlarının daha önce görülmemiş bir artışla korkutucu boyutlara ulaştığını belirtiyorlar.
Kaynak: https://www.buzzfeed.com/albertsamaha/four-mosques-burn-as-2017-begins?u…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook