BM: Halep’te savaş suçu işlendi

BM’nin Suriye Bağımsız Araştırma Komisyonu’nun, 21 Temmuz-22 Aralık 2016 tarihleri arasında Halep’teki insan hakları ihlalleri iddialarını araştıran raporu savaşa katılan tüm tarafları ‘savaş suçu’ işlemekle suçladı.
Raporda, Suriye ordusu ve Rusya’nın hava saldırılarında yüzlerce kişinin öldüğü belirtilirken, hükümet güçlerine klor bombalarıyla sivilleri hedef alma suçlaması yöneltildi.
Komisyon müfettişleri, yüzlerce görgü tanığının ifadeleri, patlayıcı materyallerin ve uydu fotoğraflarının incelenmesi sonucu raporun ortaya çıktığını belirttiler. Özellikle hava saldırılarına ayrı bir vurgu yapan müfettişler, bombardımanlar nedeniyle doğu Halep’teki hastanelerin hizmet dışı kaldığını, saldırılar öncesinde sivillerin korunmasına yönelik uyarıların yapılmadığını ifade ettiler. Suriye helikopterlerinin “2016 yılı boyunca zehirli klor bombaları ve yasaklanmış silahlarla sivil can kaybına yol açtığı” belirtilen raporda, kentin bombalanması sırasında ‘uluslararası yasaların defalarca ihlâl edildiği’ yazıldı.
Silahlı muhalefet hükümet kontrolündeki bölgelere ‘rastgele hava topu atışları’ yapmak ve sivilleri kalkan olarak kullanmakla suçlanırken, raporda “Bu gruplar, ev yapımı silahlarla düzenledikleri saldırılarda kadınlar ve çocukların da aralarında olduğu onlarca sivili öldürdüler” ifadeleri yer aldı.
Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39135199

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook