ABD’de Müslümanlara yönelik saldırılarda artış oldu

Müslüman sivil haklar grubu, ABD Başkanı Donald Trump’ın ve yönetiminin yaptığı açıklamalarda sözlerinin ve politikalarının 2017 yılında Müslümanlara yönelik saldırılar ve önyargılarda keskin bir artışa yol açtığını söyledi.
Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, 23 Nisan günü bildirdiği Müslüman karşıtı nefret suçları, ayrımcılık, zorbalık, taciz ve diğer Müslüman karşıtı önyargı olaylarının sayısının geçen yıla göre yüzde 15 oranında arttığını bildirdi. 
Grup, özellikle de Müslüman çoğunluğa sahip birçok ülkeden gelen göçmenleri yasaklama girişiminden dolayı Trump’ı suçlu buldu.
Yasak şu anda İran, Libya, Somali, Suriye ve Yemen ile birlikte Müslüman olmayan Kuzey Kore ve bazı Venezuelalıları da içeriyor. Başlangıçta Irak’ı da içeriyordu.
Raporda, “Trump’ın yabancı düşmanlığı retoriği Müslüman karşıtı önyargılarını dile getirmeye çalışanların bağışlanmasına ve bağnazlığa bir meşruiyet olanağı sağladı.” belirtiliyor.
Trump ise yasağın amacının “radikal İslamcı teröristleri dışarıda tutmak” olduğunu söyledi.
Yargıtay, yasağın anayasaya uygun olup olmadığı konusunda Çarşamba günü argümanları duyuracak.
CAIR, Müslüman karşıtı nefret suçlarının sayısının 2016 yılında 260 iken 2017’de 300’e sıçradığını ve Müslüman karşıtı önyargı olaylarının 2,213’ten 2,599’a yükseldiğini bildirdi.
CAIR sözcüsü Wilfredo Ruiz ve CAIR avukatı Omar Saleh, Trump’ın 2016 kampanyası sırasında Müslümanlarla ilgili konuşmaya başlamasından bu yana cami ve İslami merkezlere yönelik saldırılarda da artış oldu. Bu tür olaylar her zaman kaydedilir. “Bir grup insanın, Tanrı’ya nasıl ibadet ettiklerini hedeflemek, bizim Amerikan ortak değerlerimize aykırıdır,” dedi. “Amerika’daki Müslümanlar bizimle aynı Amerikan değerlerini ve özgürlüklerini paylaşıyor, hepimiz gibi Amerikalılar ile aynı fırsatları hak ediyorlar.”
CAIR, birçok Müslüman karşıtı saldırganın saldırı sırasında Trump’a başvurduğunu söyledi. Örneğin, bir gezgin Mart 2017’de New York’taki Kennedy Havalimanı’nda Müslüman bir çalışanı tekmeledi ve küfretti. Baş örtüsü takan bir Müslüman çalışan, “Trump şimdi buraya gelip hepinizden kurtulacak.” dedi. Almanya, Belçika ve Fransa’yı bu tür insanlardan görebilirsiniz. ” 
Adam görünüşe göre ülkelerde Müslüman teröristler tarafından yürütülen terör saldırılarını işaret ediyordu.
Bir başka olayda ise bir adam, Mart 2017’de, “Kapıyı aç, seni öldürmek istiyorum” diye bağırıp, Şikago yakınlarındaki bir Müslüman ailesinin evine taş attı. Polis ona neden yaptığını sorduğunda, onlara “Trump’ın yapacağı şey” dedi.
Kaynak: DS

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook