ABD’de bir halk kütüphanesi Müslüman kadınlara hakaret eden şiirleri sergiledi

ABD’nin Illinois eyaletindeki bir halk kütüphanesi, 22 Nisan’da Müslüman kadınlara bir Konfederasyon bayrağı zemininde hakaret eden İslamofobik bir şiir sergiledikten sonra sosyal medyada sert eleştiriler aldı.
Lewis Üniversitesi’nde felsefe bölümü başkanı Profesör George Miller yazdığı şiirde, “Hicret bana cihad demek, bu yüzden onu sevdiğim ülke dışında tutun” dedi.
Bir Twitter kullanıcısı, sergiyi eleştiren bir yazıya yorum yaptı. “Bu sadece ekranda değil, ön lobide.”
Illinois halk kütüphanesi, Twitter ve Facebook’ta yüzlerce kullanıcıdan gelen sert geri bildirimlere direndikten sonra nefret söylemini destekleyen şiiri indirmeye karar verdi.
“İnsanların konuşmasından memnunuz,” diyen kütüphanenin yöneticisi, ilk Facebook yazısında eleştirileri “iyi söylem” olarak nitelendirildi.
Adını tanımlamayan bir kişi, kütüphaneye gönderilen yazılı bir şikayeti paylaştı ve kütüphanenin girişindeki nefret dolu şiiri görmemek için ne yapabileceğini sordu.
Bir kütüphane yöneticisi şikayete cevap verdi ve kütüphanenin serbest konuşma politikaları çerçevesinde şikayetinin onaylandığını söyledi.
Kütüphane çalışanı e-postada şunları yazdı: “Hepimiz bu sergiyi görmeye, sergilemeye ve düşünmeye davet ediyoruz. Daha sonra, bir öğrenme deneyimi olarak kullanın.” dedi.
Şiirle ilgili ilk Facebook gönderisinden birkaç saat sonra kütüphane bir gün içinde panelin indirileceğini duyurdu.
Kaynak: DS

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook