YouTube, İsrail şiddetini gösteren videoyu sansürledi

İsrail askerlerinin Filistinli göstericileri hedef alan şiddetini gözler önüne seren videoyu kaldıran YouTube, tepkiler üzerine yaş sınırlaması getirdiği videoyu yayına geri aldı.
Dünyanın en yaygın video paylaşım sitesi YouTube, Filistinli Sana Kassem’in “Gazze gettoları yıkıma direnirken İsrail öldürmek için ateş ediyor” başlıklı videosunu 22 Nisan tarihinde yayından kaldırdı.
Başta ABD’de yaşayan Yahudi Profesör Norman Finkelstein olmak üzere videonun yayından kaldırılmasına tepki gösteren çok sayıdaki başvuru üzerine YouTube, 25 Nisan’da aynı videoyu yaş sınırlaması koyarak yeniden yayınladı.
Söz konusu videonun yayından kaldırılmasına tepki gösteren Profesör Finkelstein, öldürülen çocuklarla ilgili videoları YouTube’un kaldırdığını pek görmediğini dile getirdi.
Finkelstein, “Gazze’deki tüm çocuklar İsrail tarafından öldürülene kadar sabırla bekleyecekler, ondan sonra bu videoyu yeniden yayınlayacaklar.” ifadelerini kullandı.
Kısa bir süre sonra YouTube’a yaptığı başvuruya cevap alan Finkelstein, söz konusu videonun, “tüm yaş gruplarına uygun olmayan” kategoride görülerek yaş sınırlamasıyla yeniden yayına konduğunu belirtti.
YouTube’dan aldığı cevabı kamuoyu ile paylaşan Yahudi Profesör, “YouTube, Gazze videosunu yeniden paylaştı, ancak videoyu pornografi olarak tasnif etti” değerlendirmesini yaptı.
Buna göre kullanıcılar, söz konusu videoya ancak YouTube’a kullanıcı adlarıyla giriş yaptıktan ve yaşlarını teyit ettikten sonra ulaşabiliyor.
Sana Kassem’in 4 dakika 40 saniyelik videosunda, İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi’nde gösteri yapan Filistinlileri hedef aldığı olaylar kısaca anlatılıyor.
Kaynak: TRT Haber

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook