İngiltere’de Sheffield Üniversitesi dört ırkçılık iddiasını araştırıyor

Sheffield Üniversitesi, siyahi bir öğrencinin buz hokeyi maçı sırasında bir muzla vurulduğu iddiaları da dahil olmak üzere dört ırkçılık iddiasını soruşturuyor.
Sheffield Hallam Üniversitesi’nde öğrenci olan Tyrell Pearce, rakip bir Sheffield taraftarının geçtiğimiz ay maçta ona muz attığını söyledi.
Öğrenci “Hayatım boyunca karşılaştığım en ırkçı davranıştı” dedi.
Sheffield Hallam Üniversitesi öğrenci birliği başkanı Luke Renwick’e göre, Hallam kütüphanesinde buna benzer üç farklı olay daha oldu.
Bir öğrencinin iddiasına göre, birileri “Asyalılar çok fazla (Kahverengi olanları)” şeklinde kütüphanedeki beyaz tahtaya yazı yazdılar. Ulusal Öğrenci online raporuna göre, bu yorum öğrencilerin geri bildirim talebinde bulunduğu kütüphanedeki mesajın altına bırakılmıştı.
Bir diğeri, öğrenci kartlarını unuttuktan sonra bir eleman tarafından maymun olarak çağrıldığını söyledi. Bu, başka bir öğrenciden de önceki hafta duyulunca, aynı personelin ırkçı olabileceğine dair bir iddia başlattı.
Pearce bir öğrenci yayınında, çoğunlukla Sheffield Üniversitesi taraftarlarının bulunduğu sahasının bir bölümünde Hallam markalı giysiler giydiği için vurulduğunu söyledi.
İkiside Sheffield Üniversitesi’nden olan arkadaşlarıyla bir şeyler içmeye gittiği zaman problemlerin başladığını söyledi.
Birkaç dakika sonra kafama birşeyin çarptığını hissettim ama dönüp bakmadım. 
Arkamı dönüp bana fırlatılanın muz olduğunu görene kadar inanmamayı tercih ettim.
Bir Sheffield Üniversitesi sözcüsü, muz olayıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve yorumda bulunmanın uygun olmayacağını söyledi.
 
Kaynak: The Guardian
 
 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook